Prof. Mariusz Deja w podcaście "Jutronauci" o automatyzacji i robotyzacji | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-20

Prof. Mariusz Deja w podcaście "Jutronauci" o automatyzacji i robotyzacji

Prof. Mariusz Deja w podcaście "Jutronauci" o automatyzacji i robotyzacji
Jak obecny kryzys energetyczny wpłynie na automatyzację i robotyzację? A może sytuacja wróci do normy wraz z zakończeniem wojny? Dlaczego Polska wypada tak słabo na tle innych krajów europejskich i jak można zmienić sytuację? Na te tematy z prof. Mariuszem Deją, prodziekanem ds. współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, kierownikiem Zakładu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji rozmawiał Kasper Kalinowski w podcaście "Gazety Wyborczej" pt. "Jutronauci".

—  Obecny kryzys energetyczny może lekko przyhamować proces automatyzacji i robotyzacji, ale jeżeli spojrzymy na to w szerszej perspektywie, spowolnienie będzie krótkofalowe, a trend w procesie automatyzacji i robotyzacji - wzrostowy. Przeważają korzyści, takie jak tańsza produkcja, możliwość zwiększenia skali produkcji, elastyczności i jakości. Inwestycje nie zostaną zatrzymane — mówił prof. Mariusz Deja.

—  Jeśli chodzi o poziom zaawansowania technologicznego kraju, istotną rolę odgrywa tu edukacja. Na Politechnice Gdańskiej kształcimy inżynierów, którzy bez problemu odnajdują się w nowoczesnym przemyśle. Niewątpliwie - można by było podnieść jeszcze poziom kształcenia w szkołach technicznych. Kształcenie powinno być elastyczne, by młodzi ludzie potrafili odnaleźć się w środowisku i dostosować do zmieniających się warunków na rynku pracy — dodał. 

Posłuchaj podcastu

176 wyświetleń