Koniec V i początek VII edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-07

Koniec V i początek VII edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

Koniec V i początek VII edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa
Uroczysta inauguracja i rozdanie dyplomów. Rozpoczęła się VII edycja studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a także zakończyła V. Spotkanie odbyło się w miniony piątek, 3 marca 2023 r na Dziedzińcu Heweliusza, gdzie zgromadziło się około 50 słuchaczy nowej edycji i kilkudziesięciu poprzedniej.  

W uroczystości wzięli udział: dr hab. inż. Marek Dzida - profesor uczelni, kierownik studiów podyplomowych; dr inż. Roman Liberacki, prodziekan ds. studenckich; Jakub Budzyński, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, które jest współorganizatorem studiów oraz mgr inż. Wojciech Olszewski, zastępca kierownika studiów.

Kolejna edycja studiów

Uruchomienie kolejnej edycji studiów na kierunku morska energetyka wiatrowa związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW, co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnej kadry na potrzeby tak dużego rynku.

Podczas dwóch semestrów słuchacze zdobywają i pogłębiają wiedzę o najprężniej rozwijającej się technologii dotyczącej pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Dowiadują się także, jak funkcjonuje rynek oraz poznają wszystkie aspekty projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.

Studia trwają dwa semestry. Istnieje również możliwość otrzymania świadectwa  w języku angielskim: "Offshore wind energy".

224 wyświetleń