PGRacing Team na prowadzeniu. Konkurs Czerwonej Róży 2023 | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-28

PGRacing Team na prowadzeniu. Konkurs Czerwonej Róży 2023

PGRacing Team na prowadzeniu. Konkurs Czerwonej róży 2023
Zwycięzcy tegorocznej edycji Konkursu czerwonej Róży 2023-etap uczelniany - Barbara Klaudel oraz Karol Pergoł, reprezentujący koło naukowe PGRacing Team otrzymują upominki od prof. Barbary Wikieł, prorektor ds. studenckich. Fot. Bartosz Bańka/PG
PG Racing Team z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zwycięzcą tegorocznego uczelnianego etapu prestiżowego Konkursu Czerwonej Róży w kategorii „Najlepsze koło naukowe”. O to miano ubiegały się także: Koło Naukowe Technologii i Organizacji Budowy KOBRa (WILiŚ), Naukowe Koło Chemików SPG (WCh) oraz Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej BioPhoton (WFTiMS).

Teraz PGRacing Team będzie reprezentować Politechnikę Gdańską w międzyuczelnianym etapie, który odbędzie się 16 maja.

O dotychczasowej działalności koła i planach na przyszłość opowiadał Karol Pergoł, lider sekcji technicznej. Koło działa na Politechnice Gdańskiej od 2014 roku. Łączy ludzi, których pasją jest mechanika i ….wyścigi samochodowe. PGRacing Team bierze udział w międzynarodowych zawodach inżynierskich Formuła Student, gdzie studenci z najlepszych uczelni z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Koło liczy obecnie 65 studentów i ma na koncie 6 zaprojektowanych i własnoręcznie, od podstaw zbudowanych bolidów. Zrzesza studentów z różnych wydziałów, którzy w zależności od swoich kompetencji działają w jednej z kilku sekcji – zajmujących się m.in. aerodynamiką, konstrukcją nośną, elektrycznymi jednostkami napędowymi czy marketingiem.

AI i medycyna

W kategorii „Najlepszy student” swoje osiągnięcia zaprezentowali w kolejności: Szymon Królak (WFTiMS), Barbara Klaudel (WETI), Marcin Jasiukowicz (WIMiO) oraz Wojciech Szot ( WCh).

Jednomyślnie komisja do kolejnego etapu wybrała Barbarę Klaudel, która w swoich badaniach naukowych łączy sztuczną inteligencję i medycynę. Młoda naukowczyni ma już na swoim koncie bardzo wiele osiągnięć, m.in. współtworzenie i wdrożenie nowatorskiego systemu TITAN do rozpoznawania złośliwości guzów nerek, z którego korzystają obecnie trzy pomorskie szpitale. Założyła i współprowadzi startup MIDAS, gdzie powstało spersonalizowane narzędzie do opracowywania i zarządzania dużymi zbiorami danych medycznych. W ramach popularyzowania nauki, w szczególności sztucznej inteligencji prowadzi podcast „Cybernetyczny pomyślunek”. Jest laureatką wielu konkursów, w tym finalistką „25 under 25” - organizowanego przez Forbes i McKinsey. Barbara Klaudel wykorzystuje także swoją wiedzę i umiejętności w działalności charytatywnej. Jest współtwórczynią aplikacji „Zakupy dla seniora”, która była odpowiedzią na potrzeby pomocy osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa. Jej kolejna aplikacja  pomogła w koordynacji pracy gdańskich wolontariuszy w działaniach wspierających Ukrainę.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 21 maja. Czerwona Róża przyznawana jest najlepszym studentom i kołom naukowym na Pomorzu od 1962 roku. Nagrodą główną dla najlepszego studenta jest samochód osobowy, a koło naukowe otrzyma 15 tys. zł na swoją działalność.

143 wyświetleń