Data dodania: 2023-04-14
Jak smary zachowują się w kosmosie? Nowy projekt SimLE w programie ESA
To najnowszy projekt koła naukowego SimLE.
– SLugG, czyli The Solid Lubricant(s) in μ gravity from Gdańsk, będzie polegał na zbadaniu zachowania smarów stałych w przemyśle kosmicznym, niezależnie od działającej grawitacji i ciśnienia. Chodzi o to, że zjawiska związane z tarciem i stosowaniem smarów w różnych mechanizmach są złożone, ale i nie do końca zbadane – powiedział Szymon Krawczuk, student technologii kosmicznych i satelitarnych.
Badania w Niemczech
Eksperyment składa się ze specjalnie zaprojektowanej komory próżniowej z belkami wspornikowymi do tworzenia kontrolowanych wibracji i z czujnikami drgań wewnątrz.
Studenci wykorzystają ZARM Drop Tower i Gravitower Pro w Bremie do przeprowadzenia eksperymentu w warunkach mikrograwitacji. To wieże zrzutów Uniwersytetu w Bremie, czyli unikatowe laboratoria, które pozwalają na uzyskanie mikrograwitacji najwyższej jakości, niezbędnej do przeprowadzenia badań. Tuż po wystrzeleniu kapsuły z eksperymentem na szczyt wieży uruchomione zostaną mechanizmy wzbudzania drgań wiązek. Przez cały czas trwania fazy mikrograwitacji czujniki będą zbierać dane, które następnie posłużą do porównania wyników pomiarów przed i po aplikacji smarów.
Projekt a praktyczne zastosowanie
Projekt będzie miał znaczące zastosowanie w rzeczywistości, np. w redukcji drgań różnych urządzeń. – Takim przykładem mogą być teleskopy montowane w satelitach, Satelity mają układy kontroli położenia, które składają się z szybko wirujących dysków. Niestety, silniki napędzające dyski generują mikrowibracje, które mają znaczenie dla jakości zdjęcia. Poznanie, jak smary mogą wpływać na tłumienie drgań, może pomóc nam je ograniczyć – dodał Szymon Krawczuk.
Projekt SLugG wziął udział w rekrutacji do programu PETRI Europejskiej Agencji Kosmicznej i został wybrany jako jeden z 5 projektów z Europy. To pierwszy i jedyny zespół z Polski zakwalifikowany do tego programu.
Zespół pracujący nad projektem: Szymon Krawczuk (Engineering of Management and Space Systems), Julia Sulima (transport i logistyka), Natalia Askierko (inżynieria biomedyczna), Natalia Pęczek (Mechanical and Mechatronic Technologies in Space Engineering), Jan Ignacy Łubiński (mechanika i budowa maszyn), Daniel (inżynieria biomedyczna) Cieślak, Jakub Gierowski (Szkoła Doktorska - Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne).
Opiekunowie merytoryczni projektu: dr hab. inż. Jacek Łubiński, prof. PG (WIMiO), dr inż. Adam Dąbrowski (WIMiO), dr hab. inż. Małgorzata Szczerska, prof. PG (ETI).
Projekt jest kontynuacją badań doktorskich dr. inż. Adama Dąbrowskiego, który badał wpływ ciśnienia siły dokręcenia śruby na tarcie. Zależnie od tego, jaka była temperatura i ciśnienie w otoczeniu, smary zachowywały się inaczej. Badanie wpływu grawitacji to kolejny etap działania.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium