Odszedł prof. Marian Cichy, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1978-1981 | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-06

Odszedł prof. Marian Cichy, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1978-1981

Prof. Cichy
W wieku 92 lat odszedł od nas prof. Marian Cichy, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1978-1981, Honorowy Profesor Emeritus uczelni, prorektor w latach 1972-1978, specjalista z dziedziny budowy i eksploatacji maszyn.

Prof. Marian Cichy urodził się 9 stycznia 1931 roku w Warszawie. Studia wyższe ukończył w 1955 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera mechanika. W tym samym roku rozpoczął pracę na uczelni. Stopień doktora uzyskał siedem lat później, w 1962 roku, za pracę „Podciśnieniowa regulacja składu mieszanki w silnikach z wtryskiem benzyny”. Habilitował się w 1970 roku na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1977 roku, z kolei tytuł profesora zwyczajnego w 1991 roku.

W latach 1969-1972 był zastępcą kierownika Instytutu Techniki Cieplnej PG. W 1972 roku został prorektorem ds. ogólnych. Funkcję tę sprawował do 1975 roku, kiedy to na kolejną, trzyletnią kadencję, został mianowany prorektorem, tym razem ds. rozwoju. W 1978 roku wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej. Stanowisko to piastował do roku 1981.

Później, w latach 1992-1997 był kierownikiem Katedry Silników Spalinowych i Sprężarek na Wydziale Mechanicznym PG. Na emeryturę przeszedł w 1999 roku. W 2015 roku został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Prof. Marian Cichy był autorem i współautorem 177 publikacji, w tym 2 samodzielnych książek oraz skryptu, na temat silników spalinowych i modelowania systemów energetycznych metodą grafów wiązań oraz metod komputerowego modelowania układów fizycznych, pojazdów i maszyn roboczych z silnikami spalinowymi. Najważniejszym osiągnięciem naukowym prof. Cichego jest rozwinięcie i wprowadzenie po raz pierwszy w kraju metody modelowania za pomocą grafów wiązań.

Był członkiem licznych gremiów naukowych, Towarzystwa Naukowego Motoryzacji, Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych czy Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Chętnie zapraszany jako visiting profesor na zagraniczne uczelnie, m.in. w Rzymie, Turynie czy Neapolu.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Medalem „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945 – 1989” oraz wieloma odznaczeniami rangi państwowej i resortowej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 13 grudnia (środa) na Cmentarzu Centralnym "Srebrzysko".

Wystawienie odbędzie się o godz. 11:30 w Nowej Kaplicy, natomiast uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12:00.