Pierwszy dzień wiosny na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-28

Pierwszy dzień wiosny na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Uczniowie szkół średnich podczas zajęć otwartych na WIMiO
W poprzednim tygodniu w murach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa gościliśmy uczniów szkół średnich z Pomorza, ale także spoza naszego województwa. Nasi goście mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną, ale również uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach, pokazach czy wykładach.

Już od godziny 9:00 cała Politechnika Gdańska 21 marca tętniła życiem nie tylko społeczności akademickiej, ale także zgromadzonych gości, wśród których zdecydowaną większość stanowili uczniowie szkół średnich oraz ich nauczyciele. Na uczestników od samego początku czekało miasteczko namiotowe, na którym znajdowali się przedstawiciele wszystkich wydziałów oraz wybranych jednostek Politechniki Gdańskiej. Na dziedzińcach im. Daniela Fahrenheita oraz Jana Heweliusza rozstawiły się koła naukowe z organizacji FOKA (Forum Organizacji i Kół Akademickich). Studenci prezentowali swoją działalność, a także opowiadali o możliwościach uczestnictwa w kołach naukowych. Wśród wystawiających się kół były m.in. te działające na naszym wydziale, a konkretnie Mechanik (PG Racing Team), KSTO Korab oraz SimLE.

Dzień Otwarty wypełniony był różnymi aktywnościami w Gmachu Głównym, przed nim, a także na każdym z wydziałów. Nasza jednostka zorganizowała dla uczniów 10 różnych inicjatyw, w ramach których odbyły się warsztaty z wytwarzania kremów pielęgnacyjnych, cementów stomatologicznych, mikrokapsułek czy sztucznej skóry. W sali z basenem modelowym uczniowie mogli popływać naszym niszczycielem min, szerzej znanym jako Głuptakiem oraz zobaczyć, jak pływa Wodolot. Oprócz warsztatów czy pokazów, na wydziale zostały zorganizowane laboratoria na temat pnemuatyki, systemów mechatronicznych, a także robotów mobilnych i przemysłowych, podczas których zaprezentowano naszym gościom roboty oraz instalacje, które przygotowali nasi naukowcy z pomocą studentów. Pracownicy naukowi naszego wydziału zaprosili także uczniów na wycieczkę po infrastrukturze Instytutu Energii czy Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów, dzięki czemu mogli oni poznać bliżej specyfikę pracy oraz sprzyjające otoczenie, w jakim będą się mogli uczyć. Nie zabrakło także części wykładowej, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać m.in. o technologiach wodorowych i podyskutować o nich z naszymi specjalistami w tym zakresie.

Uczniowie szkół średnich podczas Dnia Otwartego na PG mogli w kompleksowy sposób dowiedzieć się o ofercie edukacyjnej od strony teoretycznej oraz praktycznej. Wiedzę o naszym wydziale pogłębili nie tylko poprzez wysłuchanie naszych naukowców czy dyskusję z nimi w ramach prowadzonych zajęć, ale także poprzez rozmowy ze swoimi starszymi kolegami studiującymi na Wydziale. Nasi studenci czekali na gości w miasteczku namiotowym, gdzie chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach oraz oferowali pomoc w dotarciu na konkretne aktywności w naszych jednostkach.

Dziękujemy przybyłym na wydarzenie uczestnikom, a wszystkim osobom współtworzącym tę inicjatywę za wysiłek i poświęcony czas w przygotowania.

113 wyświetleń