Przedstawiciel Mitutoyo z wizytą dotyczącą współpracy z WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-22

Przedstawiciel Mitutoyo z wizytą dotyczącą współpracy z WIMiO

Spotkanie
W dniu 12.03.2023 roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG odbyło się spotkanie z Lucasem Redlarskim, General Manager w centrum badawczym Mitutoyo Research Center Europe w Eindhoven.

Z ramienia Wydziału w spotkaniu uczestniczyli: Dziekan WIMiO prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, Prodziekan ds. współpracy WIMiO, dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów, dr hab. inż. Stefan Dzionk, prof. uczelni oraz pracownicy Zakładu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji — dr inż. Michał Dobrzyński i dr inż. Aleksandra Laska.

Podczas spotkania podjęto dyskusję na temat aktualnego zapotrzebowania świata nauki na rozwiązania metrologiczne. Omówiono również potencjalne obszary współpracy naukowo-badawczej pomiędzy pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa a specjalistami z firmy Mitutoyo. Innowacyjne rozwiązania metrologiczne są kluczowe dla postępu w dziedzinie inżynierii mechanicznej i okrętownictwa, dlatego też współpraca ta może przynieść korzyści obu stronom poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń.

W trakcie dyskusji poruszono również kwestię możliwości organizacji staży studenckich w centrum dydaktycznym Mitutoyo we Wrocławiu oraz centrum badawczym Mitutoyo w Holandii. Taka inicjatywa może stanowić cenną okazję dla studentów do zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy z najnowszymi technologiami pomiarowymi oraz przemysłowego zastosowania metrologii w szeroko rozumianej kontroli jakości.

Dodatkowo przedstawiciel Mitutoyo Research Center Europe miał okazję odwiedzić laboratoria Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, w tym nowoczesne Laboratorium Metrologii, które zostało otwarte w 2021 roku. W laboratorium tym znajdują się przekazane przez firmę Mitutoyo najnowocześniejsze maszyny pomiarowe, co świadczy o zaangażowaniu firmy Mitutoyo Polska i jej prezesa Jakuba Ruszkowskiego w rozwój infrastruktury badawczej i edukacyjnej. Wśród udostępnionej aparatury wyróżnić można optyczny system pomiarowy 2D/3D QUICK VISION, konturograf i profilometr CONTRACER SV-C3200, manualną współrzędnościową maszynę pomiarową CMM Crysta-Plus M oraz współrzędnościową maszynę pomiarową CNC Mitutoyo MiSTAR 555. Ich obecność w laboratorium stanowi istotny zasób dla prowadzonych badań oraz dla praktycznej nauki metrologii studentów naszego Wydziału.

Firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe Mitutoyo są efektem ciągłego procesu doskonalenia technologii pomiarowych i udanego wdrożenia ich w licznych aplikacjach. Firma dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości, a także ręczne przyrządy pomiarowe.

405 wyświetleń