Data dodania: 2024-05-29
Podsumowanie VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „IMPLANTY 2024”
Konferencja rozpoczęła się 22 maja od rejestracji uczestników i lunchu w hotelu Eureka. Następnie odbyło się oficjalne rozpoczęcie, po którym prof. dr hab. inż. Wojciech Simka wygłosił wykład inauguracyjny na temat cyrkonu i cyrkonii w zastosowaniach biomateriałowych. Pierwszą sesję otworzyła Beata Majkowska-Marzec z referatem na temat zastosowania nanorurek węglowych w powłokach na implanty, a sesję zakończył Mariusz Sandomierski, który przedstawił modyfikacje stopu tytanu Ti6Al4V przy użyciu bioaktywnej warstwy tytanianu z jonami dwuwartościowymi.
Drugi dzień konferencji, 23 maja, rozpoczął się od porannej jogi, a następnie śniadania. Głównym wydarzeniem poranka był wykład plenarny dr. hab. inż. Roberta Tylingo, który omówił unikalne właściwości chitozanu w kontekście współczesnych wyzwań biomedycznych. Kolejne sesje naukowe skupiły się na prezentacjach dotyczących m.in. powłok chitozanowych, inżynierii biomedycznej oraz ocen właściwości użytkowych zmodyfikowanych stopów NiTi. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład plenarny dr n. med. Karoliny Kondej, która poruszyła temat implantów wykorzystywanych w chirurgii plastycznej. Uczestniczy zakończyli ten dzień uroczystym bankietem w restauracji White Marlin w Sopocie, gdzie uczestnicy mieli okazję do dalszej integracji i dyskusji na tematy związane z przyszłością biomateriałów.
Ostatni dzień konferencji, 24 maja, rozpoczął się od śniadania, po którym odbyły się warsztaty prowadzone przez Pawła Banaszaka na temat kreowania marki naukowca. Po przerwie kawowej uczestnicy wysłuchali wykładu plenarnego dr hab. Justyny Kozłowskiej na temat biomateriałów na bazie alginianu sodu do zastosowań biomedycznych.
Konferencja „IMPLANTY 2024” stanowiła doskonałą platformę do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów oraz prezentacji najnowszych wyników badań. Sesje wykładowe oraz sesje posterowe umożliwiły uczestnikom pogłębienie wiedzy w zakresie interdyscyplinarności tworzenia biomateriałów, zwłaszcza w obszarach ortopedii, kardiochirurgii, inżynierii twarzowo-szczękowej i stomatologicznej, biomechaniki oraz nowoczesnej aparatury medycznej.
Organizatorzy konferencji wyrazili nadzieję, że nakreślone podczas wydarzenia nowe cele oraz kierunki przyszłych prac badawczo-rozwojowych przyczynią się do dalszego rozwoju nowoczesnych implantów medycznych, a także wzmocnią współpracę między środowiskami naukowymi, medycznymi i przemysłowymi.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG