Dzień Absolwenta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-26

Dzień Absolwenta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Absolwenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na schodach budynku nr 40
22 czerwca to dzień, który na Politechnice Gdańskiej przepełniony był niezwykłymi wydarzeniami związanymi z obchodami 120-lecia uczelni, ale przede wszystkim to dzień, który zebrał w sentymentalnych odwiedzinach setki absolwentów.

Dzień Absolwenta rozpoczął się wizytami byłych studentów na swoich wydziałach. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (także: WIMiO) pojawili się przede wszystkim absolwenci dawnych wydziałów takich jak: Wydział Budowy Okrętów, Budowy Maszyn, Mechaniczny, Mechaniczno-Technologiczny czy Oceanotechniki i Okrętownictwa, których „spadkobiercą” jest właśnie nasz Wydział.

Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia spotkali się w auli budynku nr 40 WIMiO, gdzie powitał wszystkich prodziekan ds. rozwoju dr hab. inż. Jacek Kropiwnicki, prof. uczelni. W swoim przemówieniu Prodziekan podkreślił znaczenie utrzymywania więzi z absolwentami oraz ich wpływ na rozwój i prestiż Wydziału. Opowiedział także o obecnej strukturze naszej jednostki, ofercie dydaktycznej oraz o obecnej działalności wydziałowej społeczności. Podczas spotkania głos zabrali również: były rektor Politechniki Gdańskiej, a także były dziekan oraz prodziekan Wydziału Budowy Maszyn — prof. Edmund Wittbrodt, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów — dr. hab. inż. Wojciech Litwin, prof. PG, były prodziekan Wydziału Mechanicznego — doc. Wojciech Kiełczyński oraz absolwent Wydziału Budowy Okrętów — mgr inż. Ryszard Dubiela. Wszyscy występujący to zarazem także absolwenci Politechniki Gdańskiej, którzy wielokrotnie podkreślali wielkie znaczenie oraz sentyment do swojej Alma Mater, a w szczególności do Wydziału, jaki dziś tworzy społeczność akademicka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Po spotkaniu absolwenci mieli możliwość zwiedzić mury naszego Wydziału, wracając sentymentalnie do dawnych lat studenckich, ale także zwiedzić nowe miejsca, które dziś współtworzą naszą jednostkę. O godzinie 12:00 uczestnicy spotkania z wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej, którzy swoje studia ukończyli 50 lat temu, spotkali się z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG w Gmachu Głównym uczelni, gdzie na uroczystym spotkaniu otrzymali pamiątkowe medale jako „wyraz uznania za wieloletnią działalność zawodową i społeczną na chwałę naszej Alma Mater”. W kolejnych godzinach uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Gmachem Głównym, gdzie, mimo padającego deszczu, wykonane zostało wspólne zdjęcie.

Kulminacyjnym elementem, który zwieńczył cały dzień, był Jubileuszowy Koncert Plenerowy, na którym jednocześnie wystąpiło niemal 300 artystów z chóru Politechniki Gdańskiej, Poznańskiej oraz Warszawskiej, a także chóry dziecięce z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego i Opery Bałtyckiej oraz muzycy powiększonej o rozbudowaną sekcję instrumentów perkusyjnych i dwa fortepiany orkiestry Opery Bałtyckiej. Pod batutą prof. Mariusza Mroza spektakularnie wykonali oni Carminę Buranę, utwór skomponowany w 1937 r. przez niemieckiego kompozytora Carla Orffa.