Praktyka zawodowa uczniów Zespołu Szkół Morskich w Ośrodku Doświadczalnym Badań Modelowych PG w Iławie | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-27

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku
W ramach podpisanego w ubiegłym roku porozumienia z Zespołem Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku, 11-14 czerwca 2024 roku siedemnastu uczniów z tamtejszego Technikum Żeglugi Śródlądowej miało okazję uczestniczyć w intensywnym programie praktyk zawodowych w Ośrodku Doświadczalnym Badań Modelowych Politechniki Gdańskiej w Iławie. Praktyka odbyła się pod okiem mgr inż. Norberta Ochała z Wydziału Inżynierii Mechanicznej PG oraz mgr inż. Tomasza Maruta z Zespołu Szkół Morskich.

Bogaty Program Praktyki

Podczas praktyki uczniowie realizowali szereg zadań praktycznych i teoretycznych, które miały na celu poszerzenie ich wiedzy oraz umiejętności w zakresie żeglugi śródlądowej. Program praktyki obejmował:

1. Zabiegi konserwacyjne mechanizmów i urządzeń statkowych: Uczniowie uczyli się, jak prawidłowo przeprowadzać konserwację oraz diagnostykę mechanizmów i urządzeń używanych na statkach. Zajęcia te były nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne, co pozwoliło na realne zastosowanie zdobytej wiedzy.

2. Zasady wyznaczania i podstawowe pomiary szlaków żeglownych: Praktykanci zdobyli wiedzę na temat metod wyznaczania szlaków żeglownych oraz wykonywania podstawowych pomiarów niezbędnych do ich utrzymania. Te umiejętności są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na wodach śródlądowych.

3. Wyznaczanie szerokości i głębokości szlaku żeglownego: Uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych związanych z określaniem parametrów szlaków wodnych, co jest istotnym elementem ich przyszłej pracy zawodowej.

4. Wyznaczanie prędkości przepływu w przewężeniach szlaków wodnych: Praktykanci poznali techniki pomiaru prędkości przepływu wody w różnych warunkach, co jest niezbędne do oceny i zarządzania szlakami wodnymi.

5. Sterowanie łodzią motorową: Praktyka obejmowała naukę sterowania łodziami motorowymi „Wektor”, „Mewa” oraz „Konrad”, co pozwoliło uczniom na zdobycie cennego doświadczenia w prowadzeniu jednostek pływających. Dzięki tym ćwiczeniom uczniowie mogli lepiej zrozumieć zasady nawigacji oraz techniki manewrowania.

Wizyty Edukacyjne

W trakcie praktyk uczniowie odwiedzili również Ośrodek Szkoleniowy dla Kapitanów i Pilotów Statków w Kamionce koło Iławy. Wizyta ta umożliwiła im zapoznanie się z nowoczesnymi metodami szkolenia oraz wymogami stawianymi przed kapitanami i pilotami statków. Była to doskonała okazja do zobaczenia, jak wygląda profesjonalne szkolenie na najwyższym poziomie.

Współpraca na Rzecz Edukacji i Praktyki

Realizacja praktyk zawodowych stanowi doskonały przykład owocnej współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a Zespołem Szkół Morskich w Gdańsku. Dzięki niej uczniowie mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i doświadczenia, które będą nieocenione w ich przyszłej karierze zawodowej w sektorze żeglugi śródlądowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz organizatorom za zaangażowanie i profesjonalizm, które przyczyniły się do sukcesu tego przedsięwzięcia. Pragniemy kontynuować i rozwijać tę współpracę, aby kolejne pokolenia uczniów mogły korzystać z tak wartościowych doświadczeń.