Doktorantka z WIMiO laureatką prestiżowego stypendium | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-16

Doktorantka z WIMiO laureatką prestiżowego stypendium

Balbina Makurat-Kasprolewicz - doktorantka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Balbina Makurat-Kasprolewicz doktorantka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa została laureatką prestiżowego stypendium Czesław M. Rodkiewicz Scholarship Foundation.

Czesław M. Rodkiewicz Scholarship Foundation wspiera młodych Polaków w dążeniu do zdobywania wykształcenia i rozwijania swoich talentów. Fundacja, założona przez Czesława M. Rodkiewicza, ma na celu finansowe wsparcie studentów o wybitnych osiągnięciach akademickich oraz aktywność w życiu społeczno-kulturalnym. Stypendium przyznawane jest co roku na podstawie wyników w nauce, zaangażowania w działalność społeczną oraz potencjału przyszłych korzyści, jakie mogą przynieść dla społeczeństwa.

Balbina-Makurat Kasprolewicz wygrała tegoroczną edycję konkursu stypendialnego za pracę „Wpływ parametrów plazmowego utleniania elektrolitycznego na właściwości porowatych warstw tlenkowych na podłożu tytanowym do zastosowań biomedycznych”. Stypendium co roku przyznawane jest wyłącznie dwóm osobom, co podkreśla prestiż, znaczenie oraz jest wielkim wyrazem uznania dla kariery naukowej naszej doktorantki.

Otrzymanie tego stypendium jest dla mnie ogromnym zaszczytem i radością. To wyróżnienie nie tylko docenia moją dotychczasową pracę naukową, ale również motywuje mnie do dalszych działań i poszukiwań. Uświadamia mi również, jak istotna jest praca zespołowa i otwartość na współpracę. Prowadzenie interdyscyplinarnych badań z pogranicza inżynierii i medycyny jest niezwykle skomplikowane, a wiedza specjalistów z różnych dziedzin jest nieoceniona w analizowaniu wyników. Jestem niezwykle wdzięczna wszystkim, którzy wspierają mnie na tej drodze – powiedziała laureatka konkursu z naszego Wydziału.

Balbina Makurat-Kasprolewicz ukończyła studia inżynierskie na dwóch kierunkach: nanotechnologii (2020, PG) i inżynierii materiałowej (2021, PG), oraz studia magisterskie na kierunku technologia chemiczna (2021, PG). Od 2021 roku jest doktorantką w Szkole Doktorskiej PG w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, a od października 2023 pracuje jako asystentka badawczo-dydaktyczna w Zakładzie Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Medycznej. Jest członkinią komitetu organizacyjnego konferencji IMPLANTY, koordynuje działalność Koła Naukowego "Materiały w Medycynie" oraz kieruje projektem Preludium z Narodowego Centrum Nauki pt. "Opracowanie dwufunkcyjnych warstw o właściwościach osteoindukcyjnych i antyonkogennych na implantach metalicznych dedykowanych do odbudowy kości po resekcji nowotworu uzyskanych w wyniku dwuetapowego utleniania mikro-łukowego z ultradźwiękami". Jej badania koncentrują się na modyfikacjach powierzchni biomateriałów stosowanych w medycynie. Obecnie analizuje wpływ parametrów plazmowego utleniania elektrolitycznego na właściwości tytanu i jego stopu, ze szczególnym uwzględnieniem biokompatybilności oraz właściwości fizykochemicznych, mechanicznych i tribologicznych. Jej badania mają na celu poprawę bezpieczeństwa i skuteczności w dzisiejszej implantologii, a więc kluczowych czynników wpływających na komfort i jakość opieki nad pacjentem.

Balbinie składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszej pomyślności w działalności naukowej.

Informacja o tegorocznych laureatach

199 wyświetleń