Studenci rywalizowali za pomocą wykonanych przez siebie robotów | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-01

Studenci rywalizowali za pomocą wykonanych przez siebie robotów

W środę, 26 czerwca 2024 roku, miłośnicy technologii i innowacji mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu - Zawodach Robotów Zdalnie Sterowanych „Robot Challenge”. Wydarzenie odbyło się na zielonym placu przed budynkiem nr 40 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, przyciągając entuzjastów i pasjonatów robotyki.

„Robot Challenge” to dynamiczne zawody, w których zmierzyły się zespoły konstruktorów i ich niezwykłe, zdalnie sterowane roboty. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć w akcji pomysłowe konstrukcje, będące owocem kreatywności i wiedzy studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Przebieg Wydarzenia

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11:00 uroczystym otwarciem, które zgromadziło nie tylko studentów, ale także wykładowców, władze wydziału oraz liczne grono zainteresowanych studentów. Po oficjalnym otwarciu zespoły miały okazję zaprezentować swoje roboty przed publicznością, a następnie rozpoczęła się emocjonująca rywalizacja.

Zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach, które sprawdzały nie tylko umiejętności techniczne, ale także kreatywność i zdolności strategiczne. Widownia z zapartym tchem obserwowała, jak roboty pokonują przeszkody, wykonują złożone zadania i współzawodniczą ze sobą w różnych kategoriach. Choć w ramach konkursu przygotowano 4 roboty w 4 zespołach po ok. 8 osób, to we wszystkich kategoriach zmierzyły się ze sobą tylko dwa roboty.

Zwycięzcy i Wyróżnienia

Wyniki rywalizacji były niezwykle emocjonujące. Po zaciętej walce, pierwsze miejsce zdobył zespół z robotem „Mały drań”, który ukończył konkurs we wszystkich kategoriach i zdobył największą ilość punktów. Drugie miejsce zajął zespół  z robotem w kolorze żółtym, który nie otrzymał nazwy, trzecie miejsce przypadło „Czołgowi” – robotowi, który, choć wystartował tylko w jednej kategorii, to wypadł w niej bardzo dobrze. Ostatnie, czwarte miejsce zajął miejsce ponownie robot bez nazwy, więc określimy go mianem koloru tj. „czarny”.

Od lewej: "Żółty", "Czarny", "Czołg" i "Mały Drań".

Atmosfera i Reakcje

Atmosfera podczas „Robot Challenge” była pełna entuzjazmu i energii. Uczestnicy, jak i widzowie, mieli okazję wymieniać się doświadczeniami, pomysłami oraz zainspirować się nawzajem. Wydarzenie pokazało, jak ogromny potencjał tkwi w młodych inżynierach oraz jak ważne jest wspieranie inicjatyw promujących rozwój nauki i technologii.

Podsumowanie

Zawody Robotów Zdalnie Sterowanych „Robot Challenge” 2024 były nie tylko okazją do rywalizacji, ale również świętem innowacji i kreatywności. Dzięki zaangażowaniu studentów oraz prof. Piotra Mioduszewskiego, który jest inicjatorem konkursu, wydarzenie stało się inspirującym przykładem tego, jak pasja i wiedza mogą prowadzić do tworzenia niezwykłych technologii. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję, mając nadzieję, że przyniesie jeszcze więcej emocji i niesamowitych konstrukcji.