Studentki WIMiO laureatkami projektów badawczych w ramach programu RADIUM | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-16

Studentki WIMiO laureatkami projektów badawczych w ramach programu RADIUM

RADIUM
Jedenaście zgłoszonych projektów naukowych, angażujących szczególnie uzdolnionych studentów w działalność badawczą w priorytetowych obszarach, otrzymało finansowanie w ramach programu Radium Learning Through Research Programs. Łączna wartość przyznanych środków przekracza 261 000 zł. Wśród wyróżnionych projektów dwa będą realizowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WIMiO).

Biofunkcjonalny hydrożel do zastosowania w cementach kostnych

Jednym z nich jest "Opracowanie biofunkcjonalnego, synergicznie sieciowanego hydrożelu oraz charakterystyka jego zastosowania w podwójnie wiążących cementach kostnych". Projekt prowadzony pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta (Zakład Technologii Biomateriałów) otrzyma finansowanie w wysokości 23 760,00 zł. W ramach tego mentorskiego grantu inż. Maryia Khamenka realizować będzie Indywidualne Studia Badawcze (II stopnia) na kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna. Zaplanowane badania  prowadzone będą we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (dr hab. Justyna Kozłowska, prof. UMK). Ich końcowym celem ma być otrzymanie nowego rodzaju biokompozytowego cementu kostnego przeznaczonego do minimalnie inwazyjnych zabiegów ortopedycznych.

Fototermoablacja nowotworów przy użyciu nanocząstek złota

Kolejnym nagrodzonym projektem jest "Realizacja Indywidualnych Studiów Badawczych w zakresie naświetlania skóry ludzkiej wybranymi laserami do nagrzewania nanocząstek złota pod kątem fototermoablacji nowotworów", prowadzony pod kierownictwem dr. inż. Pawła Ziółkowskiego (Zakład Systemów i Urządzeń Energetyki Cieplnej). Finansowanie projektu wynosi 23 955,80 zł i skorzysta z niego inż. Marta Cecotka — studentka studiów II stopnia Mechaniki i Budowy Maszyn. Badania prowadzone będą we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (prof. dr hab. med. Michał Pikuła, i prof. dr hab. med. Jacek Zieliński) oraz Center for Integrated Nanotechnologies w Los Alamos (dr inż. Maria C. Nevarez Martinez). Celem badań będzie ocena procesu przewodzenia ciepła w skórze poddanej fototermoablacji w dostosowanej do tego celu komorze. Analiza skupi się na badaniu wpływu nanocząstek złota, nałożonych na powierzchni skóry i naświetlanych laserem, na warunki przepływu ciepła do wnętrza skóry.

Mentorom oraz laureatkom nagrodzonych projektów serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w prowadzonych badaniach. Jesteśmy dumni, że studentki WIMiO mają możliwość realizacji tak innowacyjnych i ważnych projektów badawczych.