Data dodania: 2024-08-21
Pomorska Noc Naukowców na Politechnice Gdańskiej
O wydarzeniu
Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa mająca miejsce w krajach Unii Europejskiej co roku w ostatni piątek września. Pierwsza Pomorska Noc Naukowców, odbyła się na terenie Trójmiasta 29 września 2023 r. i uczestniczyło w niej blisko 7 tys osób. Zainteresowani mogli wziąć udział wydarzeniach odbywających się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w Uniwersytecie Gdańskim, na Politechnice Gdańskiej, w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w Centrum Nauki Experyment i Centrum Hevelianum.
Naukowe show przygotowało ponad 100 naukowców, doktorantów i innych pracowników instytucji partnerskich oraz studenci z kół naukowych. W jego trakcie zaprezentowano łącznie 172 atrakcje: doświadczenia, prezentacje, gry, quizy oraz wykłady popularnonaukowe.
Tego dnia naukowcy odeszli od codziennych zajęć i prowadzonych badań, otworzyli swoje miejsca pracy i zaprezentowali dzieciom, młodzieży i dorosłym jak ciekawa, pasjonująca i przede wszystkim dostępna dla każdego jest nauka. Wszystko, aby rozbudzić głód wiedzy, oraz pokazać każdemu, że poznawanie świata, zdobywanie wiedzy, analityczne myślenie, wyciąganie wniosków i rozbudzanie wyobraźni, daje dużo radości.
Pomorska Noc Naukowców to święto nauki, w ramach którego można spotkać się naukowcami i odkryć fascynujący świat badań w mniej poważnym niż zazwyczaj wydaniu. Uczestnicy PNN mają do wyboru różnorodne atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi, jak również psychologią czy szeroko rozumianą humanistyką.
Pomorska Noc Naukowców 2024 na Politechnice Gdańskiej
Tegoroczna edycja Pomorskiej Nocy Naukowców obfitować będzie ponownie w warsztaty, pokazy, wycieczki oraz różne inne aktywności, w których będzie można uczestniczyć Na Politechnice Gdańskiej. Wydarzenie zaplanowane jest 27 września 2024 roku w godzinach 18:00-21:00 w Centrum Nanotechnologii B, za wyjątkiem wycieczki, która obejmować będzie szerszą przestrzeń kampusu.
Harmonogram wydarzenia
Warsztaty laboratoryjne poświęcone zagadnieniom związanym z kosmetologią.
Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak wytwarza się krem? Kremy często wykorzystywane są w naszym życiu: najczęściej używamy ich aby wzmocnić skórę naszego ciała czy dłoni, ale także istnieją wszelkiego rodzaju kremy, które zawierają w swoim składzie leki w formie substancji aktywnych o działaniu terapeutycznym. Na tych warsztatach przekonacie się jak wytworzyć bazę kremową, a następnie użyjecie wyobraźni, aby nadać jej specjalnych właściwości.
Dołącz do nas i przekonaj się, jak fascynująca może być kosmetologia!
Warsztaty trwają około 45 minut i obowiązują na nie zapisy.
Limit osób: 8.
Miejsce: Centrum Nanotechnologii B (budynek nr 18), sala 313.
Pokaz implantów medycznych
Jeśli chcesz zgłębić anatomię i fizjologię człowieka z perspektywy inżyniera, zapraszamy do naszego stanowiska! Tutaj zobaczysz, jak wyglądają i funkcjonują nowoczesne implanty, takie jak płytki zespalające, gwoździe śródszpikowe czy endoprotezy stawów. Omówimy ich zastosowanie w różnych przypadkach medycznych oraz odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. To niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się, jak innowacyjne rozwiązania mogą odmieniać życie pacjentów. Jeśli fascynują Cię nowinki, które rewolucjonizują medycynę, to wydarzenie jest dla Ciebie!
Pokazy są prowadzone w trybie ciągłym w godz. 18.00-21.00, bez limitu osób – wystarczy przyjść, a my zadbamy o resztę.
Miejsce: Centrum Nanotechnologii B (budynek nr 18), 3 piętro.
Czekamy na Ciebie!
Praktyczne pokazy laboratoryjne
To wydarzenie jest idealne dla Ciebie, jeśli:
- Chcesz wcielić się w rolę inżyniera i samodzielnie obsługiwać sprzęt laboratoryjny;
- Marzysz o stworzeniu własnych biomateriałów – zyskasz niepowtarzalną okazję, aby wytworzyć polimerową sztuczną skórę lub hydrożelowe mikrokapsułki, które mogą służyć np. jako nośniki leków;
- Interesuje Cię, co dzieje się w laboratorium protetycznym – będziesz mieć szansę własnoręcznie otrzymać cement stomatologiczny.
W programie pokazu:
- Wytwarzanie polimerowej sztucznej skóry;
- Otrzymywanie cementów stomatologicznych;
- Wytwarzanie hydrożelowych mikrokapsułek.
To wyjątkowa szansa, by zanurzyć się w świat inżynierii biomateriałów i odkryć, jak teoria spotyka się z praktyką. Dołącz do nas i zobacz, jak wygląda przyszłość medycyny na własne oczy!
Pokaz trwa około 25 minut.
Pokazy prowadzone są w godzinach 18.00, 18:30, 19.00, 19.30, 20.00 i 20.30.
Limit miejsc: 12.
Miejsce: Centrum Nanotechnologii B (budynek nr 18), sala 316.
Kosmiczne pokazy
Odwiedź nasze stanowisko i odkryj fascynujący świat kosmosu oraz inżynierii. Czekają na Ciebie:
- Quiz o kosmosie – sprawdź swoją wiedzę i zmierz się z pytaniami na różnych poziomach trudności;
- 8-bitowy start rakiety – przyjdź i zobacz, jak wygląda start rakiety;
- Wystawa projektów koła naukowego SimLE – zobacz, nad czym pracujemy i poznaj nasze innowacyjne rozwiązania.
Nie przegap okazji, aby poznać naszą pasję do eksploracji i technologii.
Pokazy są prowadzone w trybie ciągłym w godz. 18.00-20.00, bez limitu osób – wystarczy przyjść, a my zadbamy o resztę.
Miejsce: Centrum Nanotechnologii B (budynek nr 18), parter.
Czekamy na Ciebie!
Wycieczka — Dziedzictwo Atlantydy
Poznaj niezwykłe dziedzictwo rewolucji przemysłowej, gdy miasto było w awangardzie postępu. Odkryj pierwszą gdańską elektrownię, pionierskie systemy wodociągowe i imponującą infrastrukturę Politechniki Gdańskiej, która stała się kuźnią kadr dla przemysłu. Zobacz, jak olbrzymi rozmach inwestycji i niezwykła dbałość o detale techniczne i artystyczne kształtowały, to miejsce. Przenieś się w czasy, kiedy technologia spotykała się z humanistyczną wrażliwością i dowiedz się, jak wyglądało miasto, które miało plany na przyszłość, które nigdy nie nadeszły.
Wycieczka zaplanowana jest o godz. 18.00.
Miejsce spotkania: przed Gmachem Głównym PG (budynek nr 1).
Brak limitu miejsc.
Pełny opis wycieczki poniżej:
Przełom XIX i XX wieku, Gdańsk jest w awangardzie postępu. 15 lat po uruchomieniu przez Edisona pierwszej komercyjnej elektrowni rusza pierwsza elektrownia w Gdańsku. Wcześniej jeden z pionierskich systemów wodociągowych i pierwszy w Europie kompletny, wraz z obróbką ścieków, zostaje uruchomiony w 3 lata. Rewolucja przemysłowa i epoka pary w pełnym rozkwicie. Politechnika powstaje w 4 lata, jako kuźnia kadr dla przemysłu, w Dolinie Królewskiego potoku. Jest najstarszą wyższą uczelnią techniczną w dzisiejszej Polsce. W dolinie obok wyrasta Szpital Miejski. Młoda, pionierska infrastruktura miasta z trudem przyjmuje potężne inwestycje, powstają więc kompleksy niemal samowystarczalne — Politechnika ze swoim Laboratorium Maszynowym, wyposażonym w najlepsze, co miała do zaoferowania epoka pary. Silniki parowe, turbiny parowe napędzające generatory prądu, parowa pompa tłocząca wodę na wieżę ciśnień, system tuneli, rozprowadzających parę grzewczą, potężne nagrzewnice powietrza w podziemiach budynków, unikalny system ogrzewania powietrznego, prawie jak z krzyżackich zamków. 1911 - dogania infrastruktura wodociągowa. Na wzgórzu, za politechniką, powstaje potężny żelbetowy rezerwuar wody pitnej dla Wrzeszcza. Nie ma sobie równych w Gdańsku do dnia dzisiejszego. Zdumiewający rozmach, kultura techniczna, dbałość o wzornictwo w najmniejszych detalach. Ornament politechniki — alegoria nauki i rewolucji przemysłowej, bestii przeobrażającej świat. Neorenesans niderlandzki i ludzie renesansu, Albert Carsten z zespołem. Olbrzymia świadomość i humanistyczna wrażliwość inżynierów — tak dawno temu. Dziś już tak się nie buduje. Chyba nikt nie potrafi tak projektować, z humanistyczną podbudową, z alegorycznym wzornictwem, z czerpaniem z całej historii kultury i sztuki. Tak, by w wyłączonym z użytkowania obiekcie przemysłowym dało się urządzić filharmonię. To była technologia na inne czasy, które nigdy nie nadeszły, wspaniałe plany, unicestwione przez obrót koła historii. Przyszło nam żyć w ruinach tamtego świata.
Rejestracja
Aby wziąć udział w aktywnościach oferowanych przez nasz Wydział, zapraszamy do rejestracji na oficjalnej stronie Pomorskiej Nocy Naukowców.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG