Studenci odkrywają tajemnice stratosfery | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-13

Studenci odkrywają tajemnice stratosfery

Studenci KN SimLE podczas prezentacji projektu STORMDUST
Członkowie koła naukowego SimLE z Politechniki Gdańskiej realizują fascynujący projekt badawczy STORMDUST, który ma na celu zrozumienie, jak mikroorganizmy zamieszkujące stratosferę dostosowały się do zmian klimatycznych oraz poznać związki chemiczne będące na danych wysokościach w stratosferze. Projekt ten jest realizowany w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, wynikającego z umowy pomiędzy Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) a Szwedzką Narodową Agencją Kosmiczną (SNSA), w ścisłej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Cel Projektu STORMDUST

Głównym celem projektu jest zgłębienie wiedzy na temat składu chemicznego stratosfery i poznanie mikroorganizmów tam występujących. Pomoże to lepiej zrozumieć zachodzące zmiany środowiskowe i pozyskać ważne informacje na temat wpływu działalności ludzi na środowisko oraz rozszerzyć wiedze na temat astrobiologii i astrochemii. Stratosfera, będąca jedną z warstw atmosfery, jest obszarem o skrajnych warunkach, które mogą stanowić unikalne wyzwania dla życia mikroorganizmów. Projekt STORMDUST pozwala studentom na przeprowadzenie eksperymentu w tych warunkach, co stanowi niezwykłą okazję do zdobycia cennej wiedzy naukowej.

Znaczenie Badań

Badania prowadzone przez studentów pomogą uzyskać wgląd w emisję gazów cieplarnianych oraz zmiany klimatu. Jednoczesna analiza składu chemicznego, w połączeniu z badaniem mikroorganizmów pozwoli na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w stratosferze. Ostateczny wynik tych badań może mieć szerokie zastosowania, od ekologii i ochrony środowiska, po przyszłe misje kosmiczne, gdzie mikroorganizmy mogą odgrywać istotną rolę.

Prace laboratoryjne studentów KN SimLE z programu STORMDUST

Współpraca Międzynarodowa

Udział w programie REXUS/BEXUS umożliwia studentom współpracę z doświadczonymi naukowcami z całego świata. Jest to nie tylko szansa na rozwinięcie umiejętności badawczych, ale również na nawiązanie międzynarodowych kontaktów, które mogą być cenne w dalszej karierze naukowej.

Eksperyment w Unikalnym Środowisku

Przeprowadzenie eksperymentu w stratosferze, szczególnie na terenach koła podbiegunowego, jest unikalnym wyzwaniem. Studenci z koła naukowego SimLE mają możliwość pracy w warunkach, które są rzadko dostępne dla badaczy. To ogromne wyróżnienie, które jednocześnie wymaga zaawansowanych przygotowań i precyzyjnej realizacji.

Motywacja dla Młodych Naukowców

Projekt STORMDUST nie tylko przyczynia się do rozwoju nauki, ale również ma na celu inspirowanie młodych ludzi do zainteresowania się nauką i technologią. Sukcesy studentów mogą stać się motywacją dla licealistów i innych studentów, pokazując, że warto rozwijać swoje zainteresowania i dążyć do realizacji ambitnych celów.

Podsumowanie

Działania studentów z koła naukowego SimLE w ramach projektu STORMDUST są przykładem na to, jak młodzi ludzie mogą aktywnie uczestniczyć w rozwoju nauki i technologii. Ich badania nad związkami chemicznymi oraz mikroorganizmami w stratosferze mogą dostarczyć nowych, wartościowych informacji o naszej planecie i wpływie zmian klimatycznych na życie. Dzięki międzynarodowej współpracy i zaangażowaniu w program REXUS/BEXUS, studenci mają niepowtarzalną okazję do zdobycia doświadczenia i rozwinięcia swoich umiejętności.