Głuptak został wystawiony na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-17

prof. Krzysztof Wilde, rektor PG i Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB. podpisują porozumienie o współpracy
W dniach 3-6 września 2024 roku odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim przemyśle obronnym – XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) na Targach Kielce. Nie mogło na nim zabraknąć Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który zaprezentował na targach swoje innowacyjne i najbardziej popularne rozwiązanie, czyli pojazd podwodny Głuptak. Produkt wzbudził duże zainteresowanie zarówno krajowych odwiedzających, jak i zagranicznych delegacji.

Pojazd Głuptak, zaprezentowany na stoisku Grupy WB, to jeden z najnowszych przykładów zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które Politechnika Gdańska opracowuje z myślą o bezpieczeństwie i obronności. Jako czołowa polska uczelnia badawcza, PG kontynuuje swoje działania w obszarze bezzałogowych systemów morskich, co znalazło szczególne uznanie wśród uczestników MSPO. Politechnika Gdańska jest również producentem innych pojazdów podwodnych, takich jak Ukwiał i Morświn, a także prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi rozwiązaniami na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

Podpisanie umowy o współpracy z Grupą WB

3 września 2024 roku, podczas pierwszego dnia targów, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Gdańską a Grupą WB, polskim liderem w zakresie nowoczesnych technologii wojskowych. Ceremonia odbyła się w sali konferencyjnej Grupy WB, a w imieniu uczelni umowę podpisał rektor, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde. Ze strony Grupy WB umowę sygnował wiceprezes Adam Bartosiewicz.

Porozumienie obejmuje współpracę w zakresie projektów bezzałogowych systemów morskich, jak również innych rozwiązań dedykowanych Siłom Zbrojnym RP. Umowa zakłada działania dydaktyczne, naukowe oraz badawczo-rozwojowe, obejmujące m.in. platformy bojowe, systemy łączności oraz oprogramowanie umożliwiające realizację specjalistycznych funkcji.

Synergia nauki i przemysłu

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, podkreślił wagę współpracy Politechniki z przemysłem obronnym, zwłaszcza w kontekście rozwoju innowacyjnych technologii na rzecz obronności. – Chcemy, żeby porozumienie z silnym partnerem, jakim jest Grupa WB, otworzyło nowe możliwości dla obydwu stron i przełożyło się na realne wzmocnienie i poszerzenie możliwości obronnych polskich żołnierzy – powiedział rektor.

Z kolei wiceprezes Grupy WB, Adam Bartosiewicz, zwrócił uwagę na znaczenie współpracy z ośrodkami naukowymi w rozwoju autorskich rozwiązań dla bezpieczeństwa narodowego. – Grupa WB prowadzi własne prace badawczo-rozwojowe, a współpraca z Politechniką Gdańską idealnie wpisuje się w naszą filozofię tworzenia suwerennych rozwiązań dla polskich sił zbrojnych – dodał Bartosiewicz.

Nowe perspektywy dla Politechniki Gdańskiej i Grupy WB

Zawarte porozumienie ma na celu stworzenie stałej platformy współpracy, która obejmie nie tylko wspólne badania i projekty, ale także szkolenia, wymianę doświadczeń oraz promowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w ramach kształcenia akademickiego. Umowa otwiera także drogę do wspólnego rozwijania projektów związanych z morskimi systemami bezzałogowymi, co przyczyni się do dalszego wzmacniania bezpieczeństwa morskiego kraju.

Politechnika Gdańska, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz współpracy z Grupą WB, będzie miała kluczowy wkład w rozwój nowoczesnych technologii wojskowych, co przyniesie wymierne korzyści zarówno dla uczelni, jak i polskich sił zbrojnych. To kolejny krok w stronę jeszcze ściślejszej integracji nauki z przemysłem, z korzyścią dla bezpieczeństwa narodowego.

O Politechnice Gdańskiej i Grupie WB

Politechnika Gdańska to czołowa polska uczelnia badawcza, zatrudniająca blisko 3 tysiące pracowników naukowych i dydaktycznych, oferująca 40 kierunków studiów oraz prowadząca badania w 14 dyscyplinach naukowych. Na uczelni studiuje ponad 14 tys. studentów. Dzięki nowoczesnym badaniom i projektom, PG jest jednym z liderów w opracowywaniu technologii na rzecz przemysłu obronnego i bezpieczeństwa państwa.

Grupa WB to największy w Polsce producent zaawansowanych systemów technologicznych dla wojska i służb mundurowych, zatrudniający ponad 2 tys. pracowników. Firma działa globalnie w sektorze obronności, systemów zarządzania kryzysowego oraz bezpieczeństwa publicznego.