Fascynacja nauką w Trójmieście - Pomorska Noc Naukowców 2024 | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-01

Fascynacja nauką w Trójmieście - Pomorska Noc Naukowców 2024

Fascynacja nauką w Trójmieście
W ostatni piątek września Pomorska Noc Naukowców 2024 ponownie rozświetliła Trójmiasto, przyciągając entuzjastów nauki z całego regionu. Tegoroczna edycja wydarzenia, odbywająca się w kilku instytucjach naukowych, takich jak Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski, Akademia Marynarki Wojennej, Hevelianum, Centrum Nauki Experyment czy Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zgromadziła licznych uczestników w każdym wieku – od dzieci po dorosłych.

Głównym celem Pomorskiej Nocy Naukowców jest rozbudzenie ciekawości i chęci odkrywania świata poprzez liczne aktywności skierowane do uczestników. W ramach Pomorskiej Nocy Naukowców 2024 zaplanowano mnóstwo różnych atrakcji, które przygotowanych przez naukowców, studentów oraz pracowników instytucji naukowych. Na Politechnice Gdańskiej odbyły się warsztaty laboratoryjne, pokazy biomateriałów oraz kosmiczne quizy i prezentacje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Jednym z największych hitów wieczoru były warsztaty kosmetologiczne, gdzie uczestnicy mogli samodzielnie stworzyć kremy i przekonać się, jak wygląda produkcja kosmetyków od kuchni. Pokaz implantów medycznych oraz praktyczne pokazy z zakresu inżynierii biomateriałów przyciągnęły tłumy zainteresowanych technologicznymi nowinkami, w tym możliwością stworzenia sztucznej skóry czy cementu stomatologicznego.

Nie mniejszą popularnością cieszyły się atrakcje związane z kosmosem, takie jak quizy oraz wystawa projektów koła naukowego SimLE. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć symulację startu rakiety oraz zgłębić tajemnice inżynierii kosmicznej.

Studentki i studenci z koła naukowego SimLE z projektem SeaSentinel i Simba

W ten wyjątkowy dzień nasi naukowcy swoją wiedzą w formie pokazów dzielili się także na scenie Centrum Sportu GUMed, gdzie dr inż. Alicja Stanisławska poprowadziła pokaz zatytułowany: "Nanoceluloza - bakterie w służbie przyszłości".

Tegoroczna edycja była także okazją do poznania historii techniki podczas wycieczki „Dziedzictwo Atlantydy”, która przeniosła uczestników w czasy rewolucji przemysłowej i ukazała technologiczną potęgę Gdańska z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający odkryli tajemnice pierwszej gdańskiej elektrowni oraz unikalne rozwiązania architektoniczne Politechniki Gdańskiej.

- Tegoroczna Noc Naukowców była naprawdę udanym wydarzeniem, które przyciągnęło zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Na naszym wydziale wzięło w nim udział około 200 osób, co pokazuje, jak rośnie zainteresowanie nauką w naszej społeczności. Jesteśmy bardzo zadowolone z przebiegu wydarzenia i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji, licząc na jeszcze większe grono pasjonatów nauki – podsumowała Balbina Makurat-Kasprolewicz, jedna z organizatorek wydarzenia.

Pomorska Noc Naukowców to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do popularyzacji nauki i pokazania, jak fascynująca i dostępna dla każdego może być nauka. Wydarzenie, które odbywa się co roku, stale przyciąga rosnącą liczbę uczestników, co potwierdza, że głód wiedzy wciąż jest obecny w społeczeństwie, a organizatorzy już teraz planują kolejną edycję.