Data dodania: 2024-10-24
Morska energetyka wiatrowa: inauguracja X i zakończenie VIII edycji studiów podyplomowych
Studia organizowane są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
– Studia działają już od pięciu lat. Morska Energetyka Wiatrowa i Pomorze będą związane ze sobą przez długie lata. Życzę Państwu przyjemności w studiowaniu zagadnień związanych z morską energetyką wiatrową – mówił prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. nauki
Pierwsza uczelnia w Polsce
Rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Politechnika Gdańska zajmuje się już od 2019 roku, kiedy to zaczęła kształcić kadrę potrzebną do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. – Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG uruchomiła studia o tej tematyce. Studia prowadzą najlepsi specjaliści w branży, którzy pracują zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczył dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG kierownik studiów, pełnomocnik rektora ds. gospodarki morskiej.
Wiele wyzwań
– Jestem bardzo dumny z tego, że Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prowadzi studia podyplomowe dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Wyzwań jest wiele i musimy dostosować się do tych zarówno produkcyjnych, jak i menadżerskich. Nawiązujemy współprace z różnymi firmami, na Politechnice Gdańskiej jest także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Staramy się być na bieżąco w tym obszarze i rozwijać badania naukowe – podkreślił dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG, dziekan WIMiO.
Energetyka odnawialna to kierunek, w którym będą szanse na rozwój kariery. - Geografia energetyczna Polski zmienia się – centrum energetyczne ewidentnie przesunie się na Północ, co oznacza więcej perspektyw zatrudnienia – podkreślił Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
- Chciałbym życzyć państwu, byście wiedzę, zdobytą na tak szanowanej uczelni, mogli spożytkować w przedsiębiorstwach i rozprzestrzenić na cały świat. Róbmy wszystko, co możliwe, by nasz kapitał został wykorzystany dla potencjału Polski – dodał Grzegorz Pettke, prezes Polskiego Rejestru Statków.
- My nie walczymy o to, by wybudować farmę w ciągu dwóch, trzech lat. Istotna jest obsługa tego, co zostanie wybudowane. Potrzebujemy wysokiej kadry menadżerskiej. X edycja studiów podyplomowych jest doskonałym przykładem, że ta kadra powstaje tutaj - mówił Sławomir Staszak, prezes Energa S.A.
- Czuję ogromną satysfakcję, nasze spotkania, które odbywają się co pół roku pokazują, jak ta branża się napędza. To potężne możliwości – świetne miejsca pracy, bardzo dobrze płatne – przed państwem świetlana przyszłość – podkreślił Jakub Budzyński, prezes Polskiej Izby Energetyki Wiatrowej.
List od Bartosza Fedurka, prezesa zarządu spółki PGE Baltica, przeczytała Alicja Wąsowicz, dyrektor Departamentu Zakupów i Administracji w firmie. „To wyjątkowe wydarzenie jest dowodem na nieustanny rozwój i znaczenie tego kierunku studiów, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu specjalistów energetyki odnawialnej (…). PGE Baltica wspiera system kształcenia, aby zapewnić słuchaczom najwyższy poziom edukacji i przygotować ich do wyzwań, jakie niesie ze sobą przyszłość związana z offshore wind w polskiej części Bałtyku. (…)”.
Zainteresowanie morską energetyką wiatrową stale rośnie – rekrutacja na studia podyplomowe prowadzona jest co semestr. Do tej pory studia ukończyło 420 0sób. Aktualnie trwają edycje IX i X – w sumie we wszystkich edycjach bierze udział 530 słuchaczy.
Studia podyplomowe morska energetyka wiatrowa to odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców na wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie offshore wind. Zajęcia prowadzą eksperci z branży, dzięki czemu absolwenci są świetnie przygotowani do pracy w sektorze energetyki odnawialnej.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG