Data dodania: 2024-10-17
Żaglowce, a po godzinach... unihokej. Mgr inż. Leszek Samson powołany na 6NFC
Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-20 października w Nowym Tomyślu.
Na świecie najlepszymi kadrami mogą pochwalić się takie kraje jak Szwecja, Finlandia, Szwajcaria czy Czechy – to te drużyny najczęściej rywalizują między sobą o najwyższe miejsca na podium. Turniej 6NFC to ostatnia szansa na sprawdzenie możliwości przed Mistrzostwami Świata dla tych reprezentacji, które są poza elitarną czwórką. MŚ odbędą się w grudniu w Szwecji.
– To wielkie wyróżnienie, jestem dumny, że reprezentuję Polskę. Cieszę się, że mogę rywalizować na najwyższym poziomie rozgrywek – mówił mgr inż. Leszek Samson.
Dynamiczna gra
Unihokej to najbardziej dynamiczna gra drużynowa, którą trenuje się w halach sportowych. Jest zbliżona do hokeja na lodzie, gdzie na boisku przebywa jednocześnie pięcioro zawodników i bramkarz. Zawodnicy w polu posługują się lekkimi kijami – wykonanymi z włókna węglowego, zakończonymi ażurową „łopatką”. Mgr inż. Leszek Samson trenuje tę dyscyplinę od najmłodszych lat. – Trudno mi stwierdzić jednoznacznie, dlaczego akurat padło na tę dyscyplinę, ale może jednym z powodów było to, że starsza siostra grała w unihokeja, gdy sport w Polsce raczkował – zaznaczył.
Mgr inż. Leszek Samson ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w tej dziedzinie: 8 miejsce na MŚ w formule 3x3 w Lahti, czwarte miejsce w Ekstralidze Mężczyzn, Mistrzostwo Polski Mężczyzn w formule 3x3 oraz Akademickie Mistrzostwo Polski.
Dla zdrowia fizycznego i psychicznego
Naukowiec podkreśla, że sport jest niezwykle istotny w życiu – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dobrostanu psychicznego - Redukuje stres, poprawia samopoczucie uczy dyscypliny, wytrwałości oraz pracy zespołowej. Gra w unihokeja daje mi wiele radości i satysfakcji. Zachęcam wszystkich do aktywności fizycznej. Codzienna dawka, nawet ta niewielka: spacer, ma ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji psychicznej – mówił.
Mgr inż. Leszek Samson pracuje w Instytucie Budowy Okrętów w Zakładzie Mechaniki i Konstrukcji Morskich. Prowadzi zajęcia z mechaniki ogólnej, wytrzymałości materiałów oraz konstrukcji. Jego działalność naukowa związana jest z żaglowcami, a dokładniej analizą zagadnień związanych z bezpieczeństwem oraz wytrzymałością masztów i olinowania podczas sprężania konstrukcji. Podejmuje tematy łączące elektronikę i wytrzymałość materiałów: przetworniki tensometryczne, monitorowanie stanu konstrukcji, czy pomiar odkształceń z wykorzystaniem tensometrów elektrooporowych.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium