Data dodania: 2024-10-08
WIMiO w mediach: studia inżynierskie zachęcą do pracy w branży morskiej?
Odcinek został wyemitowany jeszcze przed wakacjami, ale tematyka wciąż pozostaje aktualna. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa proponuje bogatą ofertę studiów dotyczących szeroko pojętej branży morskiej: budowa maszyn i okrętów, okręty i konstrukcje morskie, projektowanie i budowa jachtów. Ponadto w styczniu 2024 r. zostały uruchomione studia podyplomowe na kierunku budowa okrętów. Zajęcie na tych kierunkach prowadzi wykwalifikowana kadra – również związana z przemysłem.
- Mamy sporą reprezentację osób związanych z przemysłem stoczniowym, do tej pory współpracujących z przemysłem okrętowym bądź w zakresie offshore. Specjalizujemy się również w inżynierii mechanicznej – mamy szereg kierunków, które się tym zajmują. W październiku ubiegłego roku w odpowiedzi na potrzeby kandydatów uruchomiliśmy kierunek budowa maszyn i okrętów – zaznaczył Jacek Kropiwnicki.
Praca na przyszłość
– Pracy, jeżeli chodzi o okrętownictwo, jest dużo. Przed nami rewolucja technologiczna, związana z dekarbonizacją żeglugi. Na świecie pływa około 100 tys. jednostek i one będą musiały zostać zastąpione albo zmodernizowane pod kątem redukcji emisji CO2 i do tego potrzebujemy fachowców. Jest to bardzo atrakcyjny kierunek, dobrze płatny – problem jest, by zachęcić młodzież do wyboru studiów inżynierskich – mówił Ireneusz Karaśkiewicz.