Współpraca PG z Technikum w Owidzu. Zaangażowany również WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-14

Współpraca PG z Technikum w Owidzu. Zaangażowany również WIMiO

Współpraca PG z Technikum w Owidzu
Fot. Bartosz Bańka/PG
Politechnika Gdańska podpisała umowę o współpracy z Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu. To kolejne tego typu porozumienie pomiędzy uczelnią, a szkołą średnią z regionu. Zgodnie z dokumentem umowa pozwoli podnieść jakość edukacji w szkole i pozwolić jej uczniom na kontynuowanie nauki na PG.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu zostało zawarte w piątek 4 października 2024 roku. Z ramienia PG sygnatariuszką była prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich.

– Współpraca ze szkołami to dla Politechniki Gdańskiej jeden z priorytetów. Prowadzimy szereg działań, jak np. szkołę letnią Politechnika Talentów, której druga edycja odbyła się we wrześniu, czy Stypendium Talentów, którego pierwsi laureaci właśnie rozpoczynają naukę na naszej uczelni – mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich – Kontynuujemy również bezpośrednią bliską współpracę z pomorskimi liceami i technikami, czego wyrazem jest właśnie podpisanie porozumienia z Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu. Kierunki kształcenia w tym prężnie rozwijającym się Technikum dają jej absolwentom możliwość kontynuowania rozwoju na Politechnice Gdańskiej. Dlatego też celem dzisiejszego spotkania jest nie tylko podpisanie porozumienia o współpracy, ale też nawiązanie bezpośrednich, roboczych kontaktów z poszczególnymi wydziałami Politechniki Gdańskiej pod kątem szybkiego wdrożenia w życie przyjętych założeń.

Na zdjęciu Marzena Waśkowska, dyrektorka Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu oraz prof. Barbara Wikieł, prorektorka PG ds. studenckich. Fot. Bartosz Bańka/PG

Przedstawiciele WIMiO na spotkaniu

Z ramienia PG, poza prof. Barbarą Wikieł, prorektorką ds. studenckich, w spotkaniu udział wzięli: dr inż. Andrzej Okuniewski, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami, prof. Paweł Możejko, dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, dr inż. Paulina Strąkowska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. Grzegorz Lentka, prodziekan ds. organizacji studiów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, dr inż. Rafał Ossowski, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz prof. Marek Skowronek, Ryszard Markowski i Edmund Kadłubiski, przedstawiciele Bazuny i Bogdan Grochowalski, student 3 roku Mechatroniki, Prezes Klubu Turystycznego FIFY.

Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu reprezentowali: Marzena Waśkowska, dyrektorka, Adam Ukleja, wicedyrektor, Anna Muszarska, kierownik praktycznej nauki zawodu, Leszek Moritz i Krzysztof Andraszewicz, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz uczeń Paweł Fojuth.

– Podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Gdańską a Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu jest uwieńczeniem wcześniej prowadzonych rozmów i spotkań – mówi Marzena Waśkowska, dyrektorka Technikum im. gen. Józefa Hallera w Owidzu. – Będzie służyło wymianie doświadczeń we wszystkich obszarach wspólnie prowadzonej działalności, a przede  wszystkim w przedsięwzięciach dydaktycznych. Posłuży całej społeczności szkolnej w szerokim tego słowa znaczeniu, między innymi umożliwi członkom Rady Pedagogicznej i uczniom udział w zajęciach, seminariach, konferencjach, a także w licznych projektach prowadzonych przez Uczelnię. Przybliży jej funkcjonowanie, a dzięki temu lepiej przygotuje uczniów – przyszłych absolwentów Technikum do podjęcia nauki na Politechnice. Mam nadzieję, że ta współpraca przyniesie obu stronom porozumienia wspaniałe, liczne sukcesy.

Współpraca zakłada możliwość podejmowania szeregu działań, takich jak: realizowanie zajęć przez nauczycieli akademickich czy konsultacje programów nauczania matematyki, fizyki, informatyki, przedmiotów uzupełniających oraz innowacji pedagogicznych w Technikum w Owidzu. Umowa przewiduje także umożliwienie uczniom technikum łączenia nauki w szkole z wybranymi zajęciami przewidywanymi tokiem studiów oraz rozwijanie zainteresowań w kołach naukowych PG.