Data dodania: 2024-10-03
Zakamarki PG i plastik, który... zjadamy. Naukowcy WIMiO w audycjach radiowych
Prof. Michał Klugmann z Instytutu Energii był gościem audycji „Pomysłowy Włodzimierz” w Radiu Gdańsk. Z Włodzimierzem Raszkiewiczem spotkał się w Laboratorium Maszynowym. Naukowiec na co dzień pracuje nad przepływami i rozkładem temperatury w cieniutkich rurkach, a jego wielka pasja to historia techniki. To właśnie prof. Klugmann zapoczątkował tworzenie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, a wszystkie historyczne zakamarki Politechniki Gdańskiej nie mają przed nim żadnych tajemnic.
- Początek XX wieku to był czas, kiedy zaopatrzenie miasta w media wyglądało trochę inaczej. Mieliśmy zaledwie pierwszą komercyjną elektrownię na Ołowiance i drugie ujęcie wody w rogu ulic Polanki i Abrahama. Kiedy powstawały tak duże kompleksy wielkogabarytowych budynków i to wysoko położonych, okazało się, że infrastruktura miejska nie nadążała za ich zapotrzebowaniem. Dlatego Politechnika Gdańska musiała być samowystarczalna i tę samowystarczalność zrealizowała właśnie w tym budynku. To tu była elektrociepłownia, a także przepompownia wody – mówił prof. Klugmann.
Rozmowa odbyła się przed Pomorską Nocą Naukowców.
5 gramów plastiku, które… zjadamy
Prof. Wojciech Litwin, dyrektor Instytutu Budowy Okrętów był gościem Magdy Gacyk w audycji „Plac na rozdrożu” w Radiu 357. Opowiedział o fascynujących innowacjach, o antropocenie, Ziemi jako statku kosmicznym, planowanym postarzaniu produktów, pięciu gramach plastiku, które zjadamy w tydzień, o pływających po Amazonce papierniach i o tym, że za chwilę z europejskiego rynku może zniknąć teflon.
Czy naprawdę świat tak strasznie pędzi do przodu? A my dostajemy zadyszki od coraz szybciej kręcącego się kalejdoskopu wynalazków i odkryć? O tym w programie.