Od cyfrowych bliźniaków, po łopaty turbin. Uczniowie z Klaipeda State College na WIMiO | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-14

Od cyfrowych bliźniaków, po łopaty turbin. Uczniowie z Klaipeda State College na WIMiO

Od cyfrowych bliźniaków, po łopaty turbin. Uczniowie z Klaipeda State College na WIMiO
Oferta naukowa i dydaktyczna Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa spotyka się z dużym zainteresowaniem – także uczniów i nauczycieli z zagranicy. W ubiegły piątek gościliśmy grupę z Klaipeda State College, która dowiedziała się więcej o naszych działaniach w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Wizyta odbyła się w ramach programu Erasmus. O wydziale opowiedzieli naszym gościom prodziekani - dr inż. Marek Chodnicki (prodziekan ds. współpracy) i prof. Jacek Kropiwnicki (prodziekan ds. rozwoju).

Uczniowie dowiedzieli się, czym są cyfrowe bliźniaki turbin wiatrowych – opowiedziała im o tym dr Klaudia Wrzask.

Następnie, podczas zwiedzania wydziałowych laboratoriów, prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG zaprezentował naszym gościom konstrukcję łopaty turbiny wiatrowej, która będzie poddawana badaniom zmęczeniowym. Profesor przybliżył też problem nieniszczącej detekcji uszkodzeń w łopatach turbin.

Badania turbiny wiatrowej

W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili Laboratoria WIMiO celem obejrzenia konstrukcji łopaty turbiny wiatrowej, która poddawana będzie badaniom zmęczeniowym. Prezentacja została wygłoszona przez prof. Marcina Łuczaka, który naświetlił problem nieniszczącej detekcji uszkodzeń w łopatach turbin.

W części mechanicznej wydziału nasi goście zapoznali się z metodami badań różnych materiałów – w tym tych poddanych korozji, co jest szczególnie ważne w przypadku konstrukcji offshore.

Wizyta na WILiŚ

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, gdzie wysłuchano prezentacji poświęconych planowanym do uruchomienia kierunkom studiów magisterskich i podyplomowych oraz badaniom naukowym związanych z pozyskiwaniem energii z falowania. Prezentacje wygłosili naukowcy z Katedry Konstrukcji Inżynierskich: prof. Michał Wójcik oraz prof. Jerzy Bobiński.

53 wyświetleń