Energetyka jądrowa na WIMiO - pierwsze takie studia w Polsce północnej | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-20

Energetyka jądrowa na WIMiO - pierwsze takie studia w Polsce północnej

Energetyka jądrowa na WIMiO - pierwsze takie studia w Polsce północnej
Już w styczniu rozpocznie się rekrutacja na studia II stopnia na kierunku energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Studenci zostaną przygotowani do projektowania i eksploatowania systemów energetycznych opartych na technologiach jądrowych.

Nowoczesny kierunek został stworzony z myślą o przyszłych specjalistach w dziedzinie zaawansowanych technologii energetycznych. – To  odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie, co jest efektem aktualnych trendów globalnych oraz lokalnych potrzeb polskiego rynku energetycznego. W obliczu dążeń do dekarbonizacji sektora energetycznego, technologia jądrowa staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Polski – zaznacza prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, dyrektor Instytutu Energii na WIMiO.

Na kierunku zostanie uruchomiona specjalność Systemy i eksploatacja elektrowni jądrowych, kształcąca studentów w zakresie maszyn i urządzeń elektrowni oraz procesów cieplno-przepływowych w nich zachodzących. Studenci dowiedzą się też więcej na temat eksploatacji obiektów jądrowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa jądrowego, cyklu życia i racjonalnego zużycia energii.

Dodatkowo, w kontekście budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w województwie pomorskim, Politechnika Gdańska ma wyjątkową szansę na współpracę z inwestorami i instytucjami działającymi w tym sektorze.

Praca po studiach

Absolwenci będą specjalistami w zakresie projektowania, analizy i optymalizacji systemów energetycznych opartych na technologii jądrowej, z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych, takich jak symulacje i modelowanie komputerowe. Będą mogli podjąć pracę jako specjaliści w instytucjach, firmach i biurach projektowych związanych z obszarem energetyki jądrowej, jako pracownicy instytucji o profilu badawczym, a w przyszłości jako pracownicy elektrowni jądrowych.

Eksperci z różnych dziedzin

Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z  Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WIMiO), głównie pracowników Instytutu Energii, przy wsparciu kadry z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (WEiA) oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (WFTiMS).

Utworzenie kierunku Energetyka jądrowa na Politechnice Gdańskiej stanowi istotny krok w realizacji strategii energetycznej kraju oraz w zaspokojeniu potrzeb społeczno-gospodarczych związanych z rozwojem energetyki jądrowej.

Więcej informacji o kierunku

31 wyświetleń