Data dodania: 2024-12-30
MINIATURA 8: jak technologie laserowe wpłyną na trwałość implantów?
Projekt ma na celu zbadanie wpływu zaawansowanych technologii laserowych na poprawę trwałości i właściwości użytkowych powłok na implantach medycznych.
- Planowanym działaniem jest wytworzenie kompozytowych warstw wierzchnich na powierzchni stopu tytanu przez osadzanie powłok nanohydroksyapatytowych, następnie przetopionych za pomocą lasera – podkreśla dr inż. Magdalena Jażdżewska. Hydroksyapatyt to twardy krystaliczny składnik ludzkiej kości, wykorzystywany w postaci powłoki w celu modyfikacji powierzchni implantów.
Stomatologia i ortopedia
Przewidziane w ramach wniosku badania wstępne będą miały na celu określenie wpływu procesu obróbki laserowej na wzbogacenie warstwy wierzchniej w wapń i fosfor otrzymanej na stopie tytanu.
Jak podkreśla naukowczyni, powłoki nanohydroksyapatytowe znajdują zastosowanie w stomatologii, ortopedii. – Zwiększają biokompatybilność i przyspieszają osteointegrację, czyli przerost tkanek po zabiegach implantacji – mówi dr inż. Magdalena Jażdżewska.
W ramach konkursu przyznano środki finansowe w wysokości 49 610 zł.
Celem konkursu MINIATURA jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy.
Grant w ramach konkursu MINIATURA 8 otrzymał także dr inż. Łukasz pawłowski na projekt „Ocena wpływu dodatku cieczy głęboko eutektycznych na właściwości powłok kompozytowych na bazie chitozanu osadzanych elektroforetycznie na powierzchni stopu tytanu do zastosowań na implanty kostne”. Pisaliśmy o tym na naszej stronie internetowej.
-
2024-12-31
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG
-
2024-12-23
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!