Data dodania: 2025-02-03
Dr hab. inż. Mariusz Deja profesorem nauk inżynieryjno-technicznych
Prof. Mariusz Deja w 1993 roku ukończył studia magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny, PG), w 2001 roku obronił doktorat, a w 2014 został doktorem habilitowanym w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Na Politechnice Gdańskiej pracuje od 1993 roku.
Pełnił funkcję prodziekana ds. współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (2021-2024) oraz prodziekana ds. kształcenia Wydziału Mechanicznego (2016-2020). Do września 2024 r. pełnił funkcję kierownika Zakładu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji (od 2019). Dziekanem WIMiO został we wrześniu 2024 r.
- Nadanie tytułu profesora to jeszcze większa motywacja do podejmowania kolejnych tematów badawczych związanych z nowoczesnymi technologiami, przy ścisłej współpracy z przemysłem oraz krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi. To również większe możliwości budowania zespołów badawczych z udziałem młodych naukowców, w tym studentów – podkreślił prof. Mariusz Deja.
Osiągnięcia
Prof. Mariusz Deja jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych, jest także ekspertem w dziedzinie „Innowacje i Nowe Technologie” Polskiej Agencji Rozwoju, Przedsiębiorczości (od 2006). W 2024 roku został wiceprzewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych (2024-2028).
Profesor Mariusz Deja ma bogate doświadczenie w realizacji staży zagranicznych oraz prac naukowych na prestiżowych uczelniach na całym świecie. Od 2022 r. prowadzi badania z naukowcami z Kungliga Tekniska Högskolan (KTH) w Sztokholmie w Szwecji oraz z National Technical University of Athens (NTUA) w Grecji w ramach projektu NEPTUN z programu Horyzont Europa. W 2018 roku pełnił funkcję profesora wizytującego na Dezhou University w Chinach.
Od 2001 roku profesor Deja corocznie uczestniczy w pobytach naukowych na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie w Niemczech. Wcześniej, w 1996 roku, odbył stypendium badawcze na Brunel University w Londynie w Wielkiej Brytanii. Jego współpraca z uczelniami w Szwecji obejmowała również badania na University College of Karlskrona w latach 1995 i 1997.
Zainteresowania naukowe
Zainteresowania naukowe prof. Dei skupiają się wokół nowoczesnych technik wytwarzania ubytkowego, ściernej obróbki wykończeniowej, technik przyrostowych: rapid prototyping (RP), rapid manufacturing (RM), rapid tooling (RT), komputerowo wspomaganego wytwarzania CAM, tworzenia algorytmów dla komputerowo wspomaganego projektowania procesów technologicznych CAPP.
Wśród zainteresowań pozanaukowych profesor wyróżnił przede wszystkim słuchanie dobrej muzyki oraz oglądanie spektakli teatralnych, najlepiej na żywo, jak podkreślił - bez ingerencji algorytmów AI.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi i życzymy dalszych sukcesów!