Data dodania: 2025-02-03
Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe: inżynieria ropy i gazu | morska energetyka wiatrowa
Inżynieria ropy i gazu
Słuchacze studiów inżynieria ropy i gazu, biorąc aktywny udział w wykładach, ćwiczeniach, pokazach i laboratoriach, mają możliwość poznać lub też pogłębić współczesną wiedzę o podstawowych metodach identyfikacji, eksploracji i eksploatacji złóż ropy i gazu, ze szczególnym uwzględnieniem technologii dotyczącej zasobów w formacjach niekonwencjonalnych – zarówno na obszarach lądowych, jak i morskich.
Studia, dedykowane absolwentom wyższych uczelni, umożliwiają zdobycie podstawowej wiedzy profesjonalnej, przydatnej do prac pomocniczych w zakresie funkcjonowania wiertni, jak i nabycie podstawowych kompetencji przydatnych do pracy z dokumentacją techniczną zgodną ze standardami wiodących firm światowych przemysłu naftowego (Oilfield Units System), przydatną w zakresie usług pomocniczych związanych z obsługą pól naftowych oraz serwisem urządzeń i zaopatrzeniem wiertni lądowych i platform wiertniczych.
Czas trwania nauki: 2 semestry
Morska energetyka wiatrowa
Podczas dwóch semestrów słuchacze zdobywają współczesną wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. Jest ona w części Europy najszerzej rozbudowywanym przedstawicielem OZE. W związku z tym, że UE ustaliła kwoty zielonej energii w systemie energetycznym, państwa członkowskie UE muszą zapewnić określone pułapy energii z OZE.
Opublikowana w zeszłym roku strategia energetyczna Polski zakłada w miksie energetycznym 10GW pozyskanych z MEW do roku 2040. Projekty rozwijane w Europie odbywają się przy udziale przemysły polskiego, głównie z sektora gospodarki morskiej. W Polsce produkuje się kable energetyczne, wieże, fundamenty, statki do konstrukcji obsługi farm wiatrowych. Studia skierowane są do absolwentów wyższych uczelni, umożliwiają zdobycie profesjonalnej wiedzy w zakresie funkcjonowania morskich farm wiatrowych.