Data dodania: 2025-03-11
DigiWind na pierwszym Baltic Sea Offshore Wind Summit

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas szczytu było bezpieczeństwo w kontekście stabilności operacyjnej oraz ochrony infrastruktury. Dużo uwagi poświęcono również samej infrastrukturze, w tym rozwiązywaniu problemów związanych z przesyłaniem energii i integracją z siecią, a także łańcuchowi wartości. Istotnym zagadnieniem była także kadra offshore, obejmująca rozwijanie umiejętności i zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów. Nie zabrakło również rozmów o innowacjach w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
W panelu poświęconemu innowacjom uczestniczył dr inż. Hossein Ghaemi z Instytutu Budowy Okrętów, który przedstawił projekt DigiWind - Digital Masters of Wind and Energy Systems. Celem tego projektu jest zdefiniowanie na nowo krajobrazu edukacji w zakresie energii odnawialnej. DigiWind, wspierając cyfrową i ekologiczną transformację w Europie, oferuje interdyscyplinarne Specjalistyczne Programy Edukacyjne (Specialist Education Programs). Ich zadaniem jest kształcenie specjalistów z dziedziny nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) w obszarze systemów wiatrowych i energetycznych.
W dyskusji panelowej udział wzięli także Rebecca McManus z Aurora Energy Research oraz Niels Malskær, Senior Energy Advisor w Ambasadzie Królestwa Danii w Polsce. Moderatorką panelu była Zuzanna Nowak, dyrektor ds. analiz w The Opportunity Institute for Foreign Affairs.
Pierwszy Baltic Sea Offshore Wind Summit odbył się 10 marca w Europejskim Centrum Solidarności.
-
2025-03-19
PRS rekrutuje. Oferty praktyk i pracy