Data dodania: 2025-04-17
Sukces zespołu z PG na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Szwajcarii

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie (International Exhibition of Inventions Geneva) to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie dedykowanych innowacjom. Co roku gromadzi przedstawicieli uczelni, instytutów badawczych oraz przedsiębiorstw z ponad 40 krajów. W 50. edycji zaprezentowano setki nowatorskich rozwiązań z różnych obszarów nauki i techniki, a międzynarodowe jury – złożone z ekspertów, inwestorów oraz przedstawicieli organizacji – nagrodziło najbardziej innowacyjne i użyteczne projekty.
Nagrodzone technologie
W Genewie wyróżniono dwie innowacyjne technologie cementów kostnych, opracowanych w ramach prowadzonego na Politechnice Gdańskiej projektu badawczego:
- MagPVACem – dwufazowy cement kostny na bazie fosforanu magnezowo-potasowego, modyfikowany hydrożelem PVA dla zwiększonej biofunkcjonalności,
- GellMagCem – zaawansowany, wstrzykiwalny, podwójnie wiążący cement magnezowo-potasowo-fosforanowy z hydrożelem gellanowym do skutecznej regeneracji kości.
Oba rozwiązania stanowią synergiczne połączenie ceramicznej matrycy z biopolimerowymi hydrożelami, oferując wysoką funkcjonalność, bioaktywność i możliwość aplikacji
w procedurach minimalnie inwazyjnych. Technologie przeznaczone są do zastosowań ortopedycznych i traumatologicznych – m.in. w leczeniu złamań osteoporotycznych, uzupełnianiu ubytków resekcyjnych oraz wzmacnianiu struktury beleczkowej kości.
Zespół i międzyuczelniana współpraca
Opracowane wynalazki powstały w ramach współpracy pomiędzy trzema ośrodkami akademickimi. W skład zespołu badawczego weszli studenci z Koła Naukowego ‘Materiały w Medycynie’: Magdalena Górecka i inż. Maryia Khamenka (współautorki wynalazków) oraz Wojciech Światlak i inż. Małgorzata Widera, którzy reprezentowali zespół podczas wydarzenia. Badania technologii były realizowane we współpracy z ekspertami naukowymi: dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG (FTIMS, PG), dr hab. n. med. Anna Ronowska (GUMed), dr hab. n. chem. Justyna Kozłowska, prof. UMK (UMK). Liderem zespołu oraz opiekunem studentów był dr inż. Marcin Wekwejt – adiunkt na Politechnice Gdańskiej, specjalizujący się w innowacyjnych biokompozytowych cementach medycznych.
– To niezwykły przywilej móc kierować tak zaangażowanym zespołem młodych badaczy, wspierać ich rozwój naukowy jako mentor oraz współpracować z wybitnymi ekspertami
w duchu interdyscyplinarności. Otrzymane nagrody są potwierdzeniem potencjału opracowanych przez nas technologii i uhonorowaniem wspólnej pracy – podkreśla dr Wekwejt.
Projekty i finansowanie
Nagrodzone cementy kostne to efekt projektu „Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego” realizowanego na Politechnice Gdańskiej. Natomiast uczestnictwo w wydarzeniu w Genewie było możliwe dzięki współfinansowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”.
-
2025-04-18
Wesołych Świąt Wielkanocnych!