Historia niegdysiejszego Zakładu HiP | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Historia niegdysiejszego Zakładu HiP

Były Zakład Hydrauliki i Pneumatyki to ponad 50 lat historii. Rok 1967 to początek tworzenia zespołu naukowo-badawczego hydrauliki siłowej. Wtedy to, na ówczesnym Wydziale Mechanicznym Technologicznym, doc. dr hab. inż. Andrzej Osiecki został kierownikiem Katedry Obrabiarek do Metali i rozpoczął tworzenie zespołu naukowo-badawczego oraz laboratorium hydrauliki maszynowej. W roku 1977, Instytucie Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, został utworzony Zakład Napędów Hydraulicznych, którego kierownikiem został doc. dr hab. inż. Andrzej Osiecki. W latach 1983-1990 pracownicy zakładu hydrauliki formalnie funkcjonowali w Katedrze Maszyn Roboczych, Pojazdów i Napędów Hydraulicznych, kierowanej przez doc. dr inż. W. Nowakowskiego. W roku 1990 została utworzona Katedra Hydrauliki Pneumatyki i funkcjonowała do roku 2010. Kierownikami byli: doc. dr hab. inż. Andrzej Osiecki do przejścia na emeryturę w 1999 roku, dr hab. inż. Andrzej Balawender (1999-2009) oraz dr hab. inż. Leszek Osiecki, syn prof. Andrzeja Osieckiego (2009-2010). W roku 2010 Katedrę przekształcono w Zakład Hydrauliki i Pneumatyki, a jego kierownikiem został dr hab. inż. Leszek Osiecki. Od 2018 do 2023 roku kierownikiem Zakładu był dr hab. inż. Paweł Śliwiński.

Działalności Zakładu Hydrauliki i Pneumatyki od samego początku jego istnienia towarzyszył sukcesywny rozwój bazy laboratoryjnej, zarówno badawczej jak i dydaktycznej.

Obecnie, laboratorium hydrauliki jest jednym z największych laboratoriów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wciąż aktualne jest powiedzenie prof. Osieckiego, że „hydrauliki nie można nauczyć się przy biurku i każdy początkujący adept tej dziedziny winien „poczuć” hydraulikę poprzez doświadczenie”.

W laboratorium hydrauliki prowadzone są badania rozmaitych elementów układów hydraulicznych przy zasilaniu zarówno olejem mineralnym, olejem roślinnym, emulsją HFA-E oraz wodą. Prowadzone są również badania w warunkach tzw. szoku termicznego.

W ramach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej, pracownicy byłego Zakładu HiP opracowali, opatentowali i wdrożyli do przemysłu szereg innowacyjnych konstrukcji maszyn wyporowych oraz aparatury pomiarowej. Wśród najważniejszych i najciekawszych są: przepływomierze tłokowe, urządzenia do odpowietrzania oleju, przyrząd do pomiaru sprawności pomp i silników hydraulicznych metodą termodynamiczną, pompy wielotłoczkowe osiowe z rozrządem krzywkowym o stałej i o zmiennej objętości roboczej, pompa z rozrządem zaworowym oraz silniki hydrauliczne satelitowe.

W Katedrze a następie w Zakładzie HiP zostało zrealizowanych kilka grantów badawczych. W tym zrealizowano dwa prestiżowe granty LIDER – pierwszy w latach 2011-2014 a drugi w latach 2017-2021. Efektem tych grantów są pionierskie i innowacyjne konstrukcje prototypów następujących maszyn: satelitowego agregatu pompowego, regulatora przepływu, dwubiegowego tłoczkowego silnika hydraulicznego z funkcją pracy w wolnym kole, pompę tłoczkową osiową z przesuniętą osią obrotu tarczy wychylnej oraz hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych. Konstrukcje maszyn opracowanych w Zakładzie HiP były wielokrotnie nagradzane na rozmaitych targach krajowych jak i międzynarodowych, w tym za granicą a dr hab. inż. Paweł Śliwiński, były kierownik Zakładu, w roku 2015 został wyróżniony tytułem Very Important Polish Innovator.