Branża morska na świecie i w Polsce ma się dobrze i poszukuje intensywnie wykwalifikowanych pracowników. Po studiach (albo jeszcze w trakcie) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej to możesz być też Ty!

W ciągu ostatnich lat gospodarka morska była głównym dochodem społeczności Pomorza. Szacuje się, że na świecie eksploatowanych jest 120 tysięcy statków handlowych. Ich przeciętna żywotność to 25-30 lat. Przeciętnie na świecie produkuje się około pięć tysięcy statków. Liczba ta zależy od globalnej sytuacji ekonomicznej i wielu innych czynników.

Aktualnie średnia wieku floty szacowana jest według niektórych źródeł na 28 lat. Co to oznacza? Liczba remontów i nowych budów zdecydowanie wzrośnie w najbliższych latach.

W ciągu 20 w eksploatacji mają znaleźć się bezzałogowe statki o zerowej emisji – to będzie przełom porównywalny z przejściem z napędu żaglowego na mechaniczny,  który dokonał się w XIX wieku. Ciekawej, dobrze płatnej pracy na pewno nie zabraknie.

Absolwent „okrętowiec” jest poszukiwany na rynku pracy w kraju i za granicą.

Kierunki Studiów

A jakie kierunki możesz studiować na WIMiO, po których zostaniesz ekspertem w branży?

Jeśli interesują Cię statki – projektowanie i eksploatacja, to kliknij tutaj.

Jeśli wolisz jachty – zapraszamy do galerii na YouTube i podstrony - kliknij tutaj.

A może myślisz o transporcie i logistyce – nie tylko w aspekcie morskim? Zapraszamy.

Wydarzenia

Zapraszamy kandydatów na studia i studentów na targi BALTEXPO w Gdańsku, które odbędą się w dniach 10 -12 października 2023 r.

Przydatne linki

Ponadto polecamy wyjątkowy podcast o wyzwanych dla branży morskiej (dziękujemy DNV za przesłanie linku do materiału). Posłuchaj.

Zapraszamy na strony branżowe