tukan | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

TUKAN z PG zidentyfikuje miny morskie

Tukan wizualizacja
Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG trwają prace nad pojazdem do identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych o kryptonimie TUKAN. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało na ten cel grant w wysokości ponad 8,6 mln złotych. To kolejny projekt, który w przyszłości będzie mógł służyć Marynarce Wojennej RP.

Projekt TUKAN dotyczy procesu wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich oraz improwizowanych środków wybuchowych z wykorzystaniem pojazdów podwodnych sterowanych zdalnie i automatycznie. Pojazd rozpoznawczy przystosowany jest do wodowania z nawodnych platform załogowych oraz bezzałogowych, sterowanych zdalnie,  drogą radiową.

Tagi

Głuptak, Tukan i nowa specjalność na oceanotechnice. O działaniach WIMiO w mediach

tukan i cmew
Nowy, autonomiczny pojazd podwodny Tukan do poszukiwania i identyfikacji min, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej czy nowa specjalność na kierunku oceanotechnika: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. O tym i o innych projektach na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa opowiedzieli w programie „Raport Gospodarczy” w TVP3 Gdańsk dziekan WIMiO prof. Andrzej Seweryn i mgr inż. Natalia Jasiewicz, koordynator projektu "Opracowanie podwodnego półautonomicznego pojazdu do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych, kr. TUKAN".      

Obejrzyj odcinek

O projekcie dotyczącym TUKANA, na który NCBiR przeznaczył grant w wysokości ponad 8,5 mln szeroko pisały też inne media, między innymi:
 

Subskrybuj tukan