Łodzie, z których korzysta m.in. wojsko, będą tworzyć także studenci. Podpisano kolejne porozumienie | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-23

Łodzie, z których korzysta m.in. wojsko, będą tworzyć także studenci. Podpisano kolejne porozumienie

TM-1226 OB SOF THUNDER - łódź operacyjna Marynarki Wojennej
TM-1226 OB SOF THUNDER - łódź operacyjna Marynarki Wojennej. Fot. Techno Marine
Z tych łodzi korzystają: policja, wojsko, brygady antyterrorystyczne, straż ochrony wybrzeża i nie tylko. Są produkowane w Malborku, ale trafiają do różnych krajów na świecie. Teraz w ich produkcji będą mogli brać udział także studenci nowego kierunku: projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.  

Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. Andrzej Seweryn podpisał porozumienie o współpracy w obszarze dydaktyczno-naukowym z producentem łodzi – stocznią Techno Marine. Spółka jest dobrze znana na rynku światowym, szczególnie w produkcji RHIB, łodzi pilotowych, łodzi handlowych, katamaranów, holowników, pogłębiarek i innych jednostek pływających, zbudowanych z materiałów kompozytowych, stali i aluminium.

– To będzie ściślejsza współpraca z Politechniką Gdańską i możliwość wspólnego patrzenia na przyszłość studentów, skupienia się na ich rozwoju – mówił Sebastian Majewski, prezes Techno Marine.
Łodzie produkowane przez Techno Marine są używane przez klientów indywidualnych, pilotów, siły morskie i specjalne, straż przybrzeżną, policję, urząd celny, naukowców i rybaków.

 – Jako nieliczni w Polsce zbudowaliśmy pogłębiarkę morską – przez 25 lat nikt tego nie zrobił. Teraz budujemy szybkie, unikatowe jednostki patrolowe dla straży granicznej i dla wojska. Trafiają one na cały świat. Budujemy również jednostki pokojowe czy wyposażenie megajachtów, które mają po 200 metrów i więcej - zaznaczył Sebastian Majewski.

To już trzecia umowa podpisana w ramach realizacji nowego kierunku studiów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa: projektowanie i budowa jachtów. W ostatnich tygodniach dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej podpisał porozumienie o współpracy z: Sunreef Yachts i POLBOAT - Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty.

87 wyświetleń