Data dodania: 2021-11-22
Cele Zrównoważonego Rozwoju na PG. W jaki sposób realizuje je WIMiO?
W raporcie zaprezentowane zostały wybrane działania uczelni, zrealizowane w latach 2016-2021, które szczególnie znacząco przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Opisane w raporcie działania zidentyfikowano w ramach czterech ogólnych obszarów: badania, zaangażowania publicznego i partnerstwa, kształcenia i działalności studenckiej oraz wewnętrznego działania Uczelni.
Na wybranych przykładach podkreślono zaangażowanie i wkład całej społeczności akademickiej w zrównoważony rozwój dla lepszej przyszłości naszej wspólnej planety.
Energia dla każdego
Jednym z celów jest czysta i dostępna energia. Chodzi o to, by zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie. Może w tym pomóc elektrownia gazowa o ujemnej emisji CO2. Koncepcja nowoczesnej elektrowni pozwalającej na wykorzystanie osadów ściekowych do produkcji energii elektrycznej z uzyskaniem jednocześnie pozytywnego wpływu na środowisko naturalne koncentruje się na nowym typie układu CCS/CCU (Carbon Capture & Storage/ Carbon Capture & Utilisation) opracowanej przez zespół z Instytutu Energii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, lidera projektu (kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju), dotyczy instalacji zgazowania osadu ściekowego oraz jego utylizacji w elektrowni gazowej wraz z wychwytem dwutlenku węgla. Synergia pomiędzy instalacją CCS/CCU a proponowanym wykorzystaniem osadów ściekowych (uznawanych za odnawialne źródło energii) pozwala na osiągnięcie ogólnej ujemnej emisji CO2. Dodatkową zaletą witryfikacji osadów ściekowych, ze względu na odpowiednio wysokie temperatury procesu, jest możliwość przekształcenia tych problematycznych odpadów w produkt rynkowy.
Działanie, które prowadzi Politechnika Gdańska w ramach realizacji powyższego celu sprawdzi się również innowacyjne urządzenie trigeneracyjne do produkcji energii elektrycznej i chłodu dla energetyki rozproszonej o obniżonej emisji środowiskowej. To efekt realizacji projektu przez naukowców z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z VBW Engineering sp. z o.o. Jest to koncepcja innowacyjna, nieposiadająca swego odpowiednika na rynku krajowym.
Ponadto wychodząc naprzeciw wymaganiom Zielonego Ładu oraz celów klimatycznych zarówno europejskich, jak i krajowych, wyrażonych w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), studenci międzywydziałowego kierunku energetyka prowadzonego przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Elektrotechniki i Automatyki oraz Inżynierii Lądowej i Środowiska otrzymują kształcenie w obszarze proekologicznych systemów energetycznych, rynków energii i systemów elektroenergetycznych oraz technologii ochrony środowiska w energetyce.
Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni zawarły także porozumienie dotyczące utworzenia międzyuczelnianego kierunku studiów II stopnia: Morska Energetyka Wiatrowa. Utworzenie nowego kierunku wpisuje się w realizację celów określonych w Ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która jest kluczowa do osiągnięcia celów klimatycznych PEP 2040. W ofercie Politechniki Gdańskiej znajduje się też podyplomowy kierunek o tej samej nazwie.
Poza tym Politechnika Gdańska skupia wielu wybitnych specjalistów we wszystkich głównych obszarach wiedzy związanych z morską energetyką wiatrową. Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej na PG oferuje wsparcie naukowe w zakresie projektowania, technologii wytwarzania oraz eksploatacji morskich farm wiatrowych. Prowadzi badania numeryczne i eksperymentalne, doradza jak rozwiązać problemy techniczne, szkoli kadrę kierowniczą i inżynierską
Odpowiedzialność
Innym celem jest odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. W ten cel wpisuje się projekt realizowany przez naukowców z WIMiO. Zadaniem tego przedsięwzięcia jest włączenie dotychczas niewykorzystanych i nowych zasobów biomasy, w szczególności odpadów z łańcucha przetwórstwa spożywczego, takich jak produkcja zbóż (słomy), cukru, warzyw, drewna oraz przemysłu przetwórczego. Produkty te mogą być przetworzone do szeregu produktów spożywczych lub niespożywczych, poprawiających wykorzystanie biomasy, która bezpowrotnie byłaby stracona.
Budowa infrastruktury
9. Cel Zrównoważonego Rozwoju to innowacyjność, przemysł, infrastruktura. Co to oznacza? Należy budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność.
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa pracują nad wdrożeniem systemu diagnostycznego tramwajów, który pozwoli uniknąć awarii. Awaria jednego tramwaju może sparaliżować ruch w mieście na długi czas, a do tego może wiązać się z koniecznością kosztownego remontu i unieruchomieniem pojazdu nawet na kilka tygodni. Celem prac jest wpięcie się do systemu, obserwowanie wybranych parametrów pracy tramwaju po to, żeby dostrzec niepokojące zmiany ich wartości i ostrzec przed zbliżającą się awarią. Projekt jest prowadzony we współpracy ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Działania dla klimatu
Działania w dziedzinie klimatu to 13. Cel Zrównoważonego Rozwoju. Międzywydziałowy kierunek studiów Energetyka proponuje przedmiot Ochrona środowiska w energetyce, gdzie przedstawiane są główne zagrożenia i sposoby ich zapobiegania wynikające z działalności energetyki zawodowej, rozproszonej i prosumenckiej. Kierunek jest prowadzony wspólnie przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydział Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Podwodne życie
14. Celem Zrównoważonego Rozwoju jest życie pod wodą. Jego założeniem jest ochrona mórz, oceanów i zasobów morskich oraz wykorzystywanie ich w sposób zrównoważony. Inżynieria morska i brzegowa to kierunek międzywydziałowy prowadzony wspólnie przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Absolwenci studiów drugiego stopnia uzyskują zaawansowaną wiedzę w zakresie projektowania i realizacji obiektów hydrotechnicznych morskich, brzegowych i rzecznych, poznają także wymagania w zakresie prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju.
Na stronie poświęconej zrównoważonemu rozwojowi na PG już wkrótce znajdą się aktualne informacje o naszych działaniach związanych z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wszelkie ekologiczne i prośrodowiskowe inicjatywy, przemyślenia i uwagi prosimy zgłaszać na adres: sdgs@pg.edu.pl.
-
2024-11-19
Mikołajki na PG. Zgłoś swój projekt Eko-inki
-
2024-11-18
Nabór wniosków w V edycji programu Uranium