"Stakeholders and Industry Infoday", czyli co nowego w projekcie NEPTUN | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-17

"Stakeholders and Industry Infoday", czyli co nowego w projekcie NEPTUN

"Stakeholders and Industry Infoday", czyli co nowego w projekcie NEPTUN
Prezentacja celów projektu NEPTUN („New Approach to Innovative Technologies in Manufacturing”), założenia Przemysłu 4.0, wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 w małych i średnich przedsiębiorstwach. Te tematy zostały poruszone podczas spotkania „Stakeholders and Industry Info Day” oraz 5. Posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, które w miniony czwartek odbyło się w hotelu Eureka w Sopocie.  

Cele projektu omówili prof. Mariusz Deja, prodziekan ds. współpracy i dr inż. Marek Chodnicki, kierownik projektu NEPTUN. Wśród nich należy podkreślić: zwiększenie doskonałości, potencjału naukowego i technologicznego Politechniki Gdańskiej w zakresie nowoczesnego wytwarzania, poprzez naukowe podejście do tematów związanych z Przemysłem 4.0, takich jak: wirtualna rzeczywistość, SI w wytwarzaniu, wytwarzanie oparte na czujnikach, cyfrowe bliźniaki i wytwarzanie w chmurze.

System cybernetyczno-fizyczny

- Kluczowym elementem inteligentnego wytwarzania jest system cybernetyczno-fizyczny (CPS – cyber-physical system), który łączy przestrzeń fizyczną i cybernetyczną, aby wspomóc proces wytwórczy. CPS odnosi się do systemów nowej generacji ze zdolnościami obliczeniowymi i fizycznymi, które mogą oddziaływać na siebie oraz z operatorami w czasie rzeczywistym. Do funkcji systemu CPS należą: zbieranie danych w czasie rzeczywistym z przestrzeni fizycznej poprzez zaawansowane połączenia i inteligentne obliczenia, analizowanie danych, a także zarządzanie danymi w przestrzeni wirtualnej -  podkreślił prof. Mariusz Deja.

Klaster Doskonałości dla Wytwórców

Dr inż. Marek Chodnicki zaprezentował założenia powoływanego międzynarodowego Klastra Doskonałości dla Wytwórców. Klaster ma odgrywać wiodącą rolę w pobudzaniu rozwoju lokalnego, regionalnego i krajowego przemysłu wytwórczego.

Celami strategicznymi klastra są: rozwój współpracy, badania i innowacje oraz oddziaływanie na otoczenie i rozwój kadr. W skład klastra będą wchodzić: ośrodki naukowe i edukacyjne, przedsiębiorstwa wytwórcze, przedstawiciele środowiska społeczno-gospodarczego oraz władze publiczne.

Podczas wydarzenia prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG opowiedział o wdrożeniu techniki Digital Twin na przykładzie łopaty turbiny wiatrowej, a Jakub Kaszuba, prezes Base Group Sp. z o.o. przedstawił proces wdrażania koncepcji Przemysłu 4.0 w MŚP na przykładzie swojej firmy.

Było to pierwsze spotkanie „Stakeholders and Industry Info Day” w ramach projektu NEPTUN. Spotkania takie będą odbywać się cyklicznie. Więcej o projekcie z programu Horyzont Europa pisaliśmy na naszej stronie internetowej.

166 wyświetleń