Data dodania: 2023-04-11
Łazik marsjański ma nowe ramię z... łyżką. Projekt studentów WIMiO
Łazik marsjański, który zaprezentowali studenci, jest kontynuacją projektu z zeszłego roku. Pisaliśmy o nim na naszej stronie internetowej. Zmienione zostały także niektóre podzespoły i od nowa została stworzona aplikacja do sterowania.
- Ramię z łyżką umożliwia zbieranie sypkich próbek materiału. Dodaliśmy też obrotowy zamykany pojemnik z wbudowanymi czujnikami. Ma on służyć do przechowywania zebranego materiału i wstępnych badań jego temperatury, wilgotności i koloru. Pojemnik jest połączony z belką tensometryczną, aby móc zważyć materiał umieszczony w jego wnętrzu. Konieczne było dodanie przedłużenia korpusu łazika, aby uzyskać dodatkową przestrzeń na zasilanie dla ramienia i pojemnika na próbki oraz niezbędną elektronikę – mówiła Natalia Pęczek, studentka technologii kosmicznych i satelitarnych.
Kilka słów o łaziku
Korpus pojazdu jest prostopadłościanem o wymiarach 320x170x90 mm. Rama konstrukcji zbudowana jest z kształtowników aluminiowych o profilu rury kwadratowej 13x13x1 mm, połączonych ze sobą łącznikami z tworzywa. Większość elementów została wydrukowana za pomocą technologii 3D.
Pojazd pokonuje wzniesienia o kącie nachylenia 45 stopni oraz pokonuje przeszkody o wysokości równej średnicy koła. Jest także sterowany zdalnie bez kontaktu wzrokowego, a nawet bezkontaktowo mierzy temperaturę badanej powierzchni i otoczenia.
- Sterowanie nadal odbywa się poprzez aplikację, jednak została stworzona od nowa,. żeby można było zrobić zintegrowany system sterowania i łazikiem i jego ramieniem. Wcześniej komunikacja z łazikiem działała przez Bluetooth a teraz działa przez WiFi – dodała studentka.
To jednak nie koniec projektu – łazik co roku będą rozbudowywać kolejne grupy studentów. Kolejne etapy rozbudowy łazika przez następne roczniki będzie obejmować na przykład podłączenie i dodanie kolejnych czujników i sensorów.
Zespół projektowy: Radosław Paluch, Jarosław Bartkowski, Franciszek Sobiech, Natalia Pęczek i Szymon Słonina.
Opiekunem projektu Positivity Mars Rover był dr hab. inż. Piotr Mioduszewski, prof. PG.
-
2025-01-09
Wykład MarineWorks dla studentów WIMiO
-
2025-01-07
Odszedł śp. Mirosław Malicki