Laboratorium Mechaniki Materiałów i Konstrukcji powstało na skutek połączenia Wydziału Mechanicznego i Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG z połączenia byłych laboratoriów: Wytrzymałości Materiałów i Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych.
Laboratorium można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich zajmuje się badaniem konstrukcji wielkogabarytowych i materiałów konstrukcyjnych. Ta część Laboratorium mieści się w budynku numer 30. Stanowisko „Pole dużych sił” wraz z maszynami wytrzymałościowymi ZD 400 PU i Instron 8503 stanowi unikalną w skali kraju infrastrukturę badawczą umożliwiającą badanie obiektów o dużych gabarytach lub całych węzłów konstrukcyjnych w skali rzeczywistej. Dwuosiowe badania statyczne i zmęczeniowe (rozciąganie i skręcanie) mogą by realizowane na jednej z dwóch nowoczesnych maszyn - MTS 809.10 i MTS Bionix 25. Dzięki modułowemu, przenośnemu systemowi pomiarowemu HBM serii Quantum, Laboratorium może prowadzić badania odkształceń i naprężeń rzeczywistych konstrukcji w warunkach przemysłowych.
Druga część Laboratorium mieści się w budynku numer 40 i dedykowana jest wyłącznie badaniom biomateriałów w warunkach obciążeń jedno i wieloosiowych, statycznych i dynamicznych.