Zmiany na WIMiO. Będą nowe specjalności na studiach II stopnia | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-25

Zmiany na WIMiO. Będą nowe specjalności na studiach II stopnia

nowe specjalności
Będą nowe specjalności na studiach II stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Zmiany dotyczą inżynierii mechaniczno-medycznej, oceanotechniki, transportu i logistyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki oraz energetyki. Ponadto do międzywydziałowego kierunku energetyka (prowadzonego dotychczas przez WIMiO i Wydział Elektrotechniki i Automatyki) dołączył Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska ze specjalnością technologie proekologiczne w ogrzewnictwie, wentylacji i klimatyzacji.  

Na kierunku inżynieria mechaniczno-medyczna studenci będą mogli skorzystać ze specjalności nowoczesne konstrukcje medyczne i implanty. Absolwent studiów magisterskich posiada wiedzę w podstawowych dyscyplinac,h pozwalającą na pełnienie funkcji specjalisty technicznego w różnych branżach związanych z ochroną zdrowia. Uzyskana na studiach wiedza umożliwia absolwentowi: rozwiązywanie złożonych zadań konstrukcyjnych, technologicznych, eksploatacyjnych, organizacyjnych, eksperymentalno-badawczych, wykorzystanie metod matematycznych, symulacyjnych, opracowanie wyników eksperymentu z wykorzystaniem specjalistycznych oprogramowania komputerowego. To kierunek międzyuczelniany, prowadzony wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem medycznym.

Na oceanotechnice będą dwie specjalności: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych oraz projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych. W ramach tej drugiej specjalności zostaną utworzone dwa profile - statki morskie: obiekty oceanotechniczne i jachty oraz systemy napędowe i urządzenia ogólnookrętowe. Absolwent uzyskuje zaawansowaną wiedzę ogólnotechniczną oraz umiejętności niezbędne do jej twórczego wykorzystania w projektowaniu, budowie, remontach i eksploatacji statków, obiektów oceanotechnicznych i systemów występujących w szeroko rozumianej gospodarce morskiej. Przygotowany jest do: wykonywania prac projektowo-konstrukcyjnych w obszarze oceanotechniki; prowadzenia prac naukowo-badawczych w obszarze oceanotechniki; zarządzania produkcją, eksploatacją i remontami okrętów i obiektów oceanotechnicznych oraz pracy zespołowej w środowisku międzynarodowym.

Zmieni się również program na kierunku transport i logistyka. Studenci po pierwszym semestrze będą mieć do wyboru dwie specjalności: inteligentne systemy transportowe oraz transport wodny. Absolwent kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnej inżynierii transportu, ze szczególnym uwzględnieniem transportu wodnego jako elementu składowego nowoczesnych multimodalnych systemów transportowych. Będzie przygotowany do pracy zawodowej w przedsiębiorstwach oraz jednostkach organizacyjnych i naukowo-badawczych związanych z transportem, w tym z żeglugą i szeroko rozumianą gospodarką morską, przedsiębiorstwach armatorskich, spedycyjnych i przewoźników lądowych oraz podmiotach gospodarczych stanowiących ich zaplecze, zakładach przemysłowych, biurach projektowych oraz instytutach naukowo-badawczych, prowadzących działalność związaną z transportem, w firmach tworzących i wdrażających nowoczesne systemy informatyczne dla potrzeb transportu oraz w dowolnej firmie, której funkcjonowanie obejmuje procesy transportowe.

Kierunek mechanika i budowa maszyn oferuje cztery specjalności: International Design Engineer, Modelowanie w budowie maszyn i pojazdów, technologie cieplno-przepływowe oraz technologie maszyn i systemy produkcyjne. Absolwent znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, w budownictwie stalowym, biurach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz zakładach związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych. Może też z powodzeniem szukać pracy w jednostkach odbioru technicznego oraz jakościowego produktów i materiałów, firmach produkcyjnych i usługowych wymagających wiedzy technicznej. Kierunek również w języku angielskim.
 
Studenci mechatroniki mogą wybrać specjalności: mechatroniczne systemy sterowania oraz projektowanie mechatroniczne. O cechach tych dwóch specjalności można przeczytać na naszej stronie internetowej, w zakładce "Rekrutacja". Po studiach na kierunku mechatronika absolwent będzie mógł pracować w różnych obszarach gospodarki: produkcji, handlu i usługach. Jako mechatronik absolwent będzie miał wiedzę pozwalającą na podjęcie pracy w wielu miejscach. Największym atutem absolwentów mechatroniki jest zdolność integrowania różnorodnych elementów – mechanicznych, elektronicznych, informatycznych i sterowania, w tym metod inteligentnych – w jednym projekcie.

Energetyka to interdyscyplinarny kierunek studiów kształtujący wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania i eksploatacji urządzeń energetycznych, jak też kreatywnego projektowania poligeneracyjnych systemów energetycznych przyjaznych środowisku. Oferuje studentom cztery specjalności: technologie energetyki rozproszonej (WIMiO), energetyka źródeł rozproszonych (WIMiO), inteligentne systemy energetyczne (WEiA), technologie proekologiczne w ogrzewnictwie, wentylacji i klimatyzacji (WILiŚ). Studia zapewniają wykształcenie specjalistów z zaawansowaną wiedzą ogólnotechniczną oraz umiejętnościami w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji urządzeń, systemów sieci i instalacji w szeroko pojętej energetyce. Perspektywy zatrudnienia: krajowe koncerny energetyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energii elektrycznej i/lub ciepła, biura projektowo-konstrukcyjne, przedsiębiorstwa doradczo-konsulitngowe, instytucje nadzoru energetycznego, jednostki naukowo-badawcze, sektor samorządowy.

Bez zmian będzie realizowany program na kierunkach II stopnia: inżynieria morska i brzegowa, inżynieria materiałowa, technologie kosmiczne i satelitarne oraz oceanotechnika (w języku angielskim). Rekrutacja trwa do 17 lutego

Więcej informacji o nowych specjalnościach

349 wyświetleń