Aktualności | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Kariera po WIMiO: mgr inż. Tomir Pietkiewicz [SYLWETKA ABSOLWENTA]

Kariera po WIMiO: mgr inż. Tomir Pietkiewicz [SYLWETKA ABSOLWENTA]
Mgr inż. Tomir Pietkiewicz ukończył oceanotechnikę, tzw. „duże statki” – jeszcze na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Dziś jest wolnym strzelcem w Tomir Pietkiewicz Hull Structures w Hamburgu. Absolwent o bardzo bogatym doświadczeniu zawodowym był kolejnym gościem cyklu „Kariera po WIMiO”.

Tomir rozpoczął swoją karierę inżynierską w dziale projektowania kadłubów Stoczni Gdynia S.A., gdzie zajmował się projektowaniem konstrukcji kadłuba, nadzorem nad budową nowych statków i analizami wytrzymałościowymi. W latach 2003–2005 pracował jako projektant i inżynier wsparcia produkcji turbinowych silników lotniczych w General Electric Aircraft Engines w Warszawie. Od 2005 r. pracował w DNV Maritime w Sopocie jako inżynier ds. zatwierdzania dokumentacji kadłubowej dla nowych statków i przebudów.

Tagi

Sukces zespołu z PG na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Szwajcarii

Sukces zespołu z PG na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Szwajcarii
Zespół studentów z Koła Naukowego ‘Materiały w Medycynie’, działającego przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta, powrócił z jubileuszowej edycji International Exhibition of Inventions Geneva 2025 z trzema prestiżowymi nagrodami: srebrnym medalem, brązowym medalem oraz trofeum RIT Best Invention Trophy.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie (International Exhibition of Inventions Geneva) to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń na świecie dedykowanych innowacjom. Co roku gromadzi przedstawicieli uczelni, instytutów badawczych oraz przedsiębiorstw z ponad 40 krajów. W 50. edycji zaprezentowano setki nowatorskich rozwiązań z różnych obszarów nauki i techniki, a międzynarodowe jury – złożone z ekspertów, inwestorów oraz przedstawicieli organizacji – nagrodziło najbardziej innowacyjne i użyteczne projekty.

W Gdańsku buduje się statki! Wodowanie (i studenci) w Karstensen Shipyard Poland

W Gdańsku buduje się statki! Wodowanie (i studenci) w Karstensen Shipyard Poland
Nauka w praktyce – i to spektakularnej – na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Studenci transportu i logistyki wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – wodowaniu trawlera - nowoczesnego statku rybackiego zbudowanego przez Karstensen Shipyard Poland dla islandzkiego armatora Skinney Thinganes.

Statek ma ponad 75 metrów długości i 16 metrów szerokości, przeznaczony jest do połowu ryb dennych. Jego wyposażenie umożliwia transport żywych ryb. Statek Asgrimur Halldorsson został zwodowany rufą z tzw.

II etap projektu Wakacyjny Staż. Czeka na Was 200 miejsc!

II etap projektu Wakacyjny Staż.  Czeka na Was 200 miejsc!
Trwa II etap tegorocznej edycji projektu Wakacyjny Staż. Na uczestników czeka ponad 200 miejsc stażowych ufundowanych przez firmy i instytucje publiczne. Aby zgłosić swój udział, wystarczy do 5 maja, do godziny 6.00, wypełnić formularz dostępny na stronie wakacyjnystaz.pl.

Projekt daje młodym ludziom możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, a pracodawcom – szansę na pozyskanie ambitnych i zdolnych stażystów.

Dla kogo?

Projekt skierowany jest do studentów i absolwentów studiów wyższych (pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich) – zarówno w Polsce, jak i za granicą, niezależnie od trybu studiów (stacjonarne i niestacjonarne). Absolwentem w rozumieniu regulaminu jest osoba, która ukończyła studia nie później niż dwa lata przed zgłoszeniem się do projektu.

Projekt dr hab. inż. Beaty Zimy z finansowaniem w ramach XV edycji programu LIDER

dr hab. Beata Zima
Miło nam poinformować, że projekt naukowy zgłoszony przez dr hab. inż. Beatę Zimę z naszego Wydziału został zakwalifikowany do finansowania w wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej w XV konkursie programu LIDER, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tytuł projektu nosi nazwę „Opracowanie metodyki oraz prototypu systemu monitorowania do oceny stanu konstrukcji powłokowych”, a jego celem jest opracowanie nowatorskiej metodyki oraz stworzenie prototypowego systemu służącego do oceny stanu technicznego konstrukcji powłokowych, co ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości obiektów inżynierskich w różnych gałęziach przemysłu.

Nowoczesne rozwiązania dla inżynierii materiałowej. Za nami dwa dni praktycznych warsztatów

Nowoczesne rozwiązania dla inżynierii materiałowej. Za nami dwa dni praktycznych warsztatów
Za pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa dwa dni intensywnego szkolenia z obsługi zaawansowanych urządzeń badawczych wykorzystywanych w inżynierii materiałowej. Warsztaty, zorganizowane przez firmę Technolutions we współpracy z Instytutem Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, odbyły się w Laboratorium im. B. Niemkiewicza i w Laboratorium Hydrauliki Siłowej.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działaniem mikroskopów optycznych i cyfrowych oraz mikroskopów AFM do instalacji w SEM, a także zgłębić techniki spektroskopii (LIBS i spektrometr ramanowski). Program obejmował również zajęcia praktyczne z wykorzystaniem tribometru, nanotwardościomierza, profilometrów oraz maszyn wytrzymałościowych i zmęczeniowych. Dodatkowo odbyło się seminarium poświęcone technikom nanoszenia powłok.

Kariera po WIMiO: mgr inż. Anita Perzan [SYLWETKA ABSOLWENTA]

Kariera po WIMiO: mgr inż. Anita Perzan [SYLWETKA ABSOLWENTA]
Mgr inż. Anita Perzan to kolejna absolwentka oceanotechniki, która podzieliła się z nami swoim doświadczeniem zawodowym w cyklu „Kariera po WIMiO”. Dziś spełnia marzenia – jest kierownikiem produkcji i technologiem kompozytu w Sunreef Yachts w Ras Al Khaimah (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Pełni również funkcję biegłego sądowego w zakresie budowy łodzi i szkutnictwa przy Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

Anita Perzan ukończyła specjalności: zarządzanie i marketing w gospodarce morskiej (inż.) oraz projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych (mgr).

Tagi
Subskrybuj