Aktualności | WIMiO - Politechnika Gdańska

Treść strony

Małgorzata Lipska o DigiWind i edukacji offshore. Podcast #PolishOffshoreWind.pl

mlpz
O roli Politechniki Gdańskiej w kształceniu przyszłych specjalistów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej opowiedziała Małgorzata Lipska z Biura Projektów Strategicznych PG w podcaście Patryka Zbroi Polish Offshore Wind. W rozmowie poruszono m.in. temat projektu DigiWind, studiów II stopnia na kierunku Smart Renewable Energy Engineering, a także bogatej oferty studiów podyplomowych i kursów związanych z OZE.  

- Absolwent zdobędzie kompletną wiedzę na temat OZE, umiejętności oceny efektywności energetycznej w skali lokalnej i globalnej. Kolejny punkt to zastosowanie zaawansowanych technologii cyfrowych w analizie i optymalizacji systemów w energetycznych, rozwój umiejętności cyfrowch, korzystanie z AI,  BigData, analizie predykcyjnej i tworzenia „cyfrowych bliźniaków” – mówiła Małgorzata Lipska.

Posłuchaj podcastu:

Tagi

Oferta stypendialna dla doktoranta – badania tribologiczne w projekcie OPUS 25

logo PG
Interesujesz się tribologią, tarciem i zużyciem maszyn? Masz tytuł magistra i szukasz możliwości rozwoju naukowego? Dołącz do projektu OPUS 25 realizowanego na Politechnice Gdańskiej i prowadź badania nad nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie smarowania łożysk ślizgowych. Czeka na Ciebie stypendium, praca w zespole ekspertów oraz dostęp do zaawansowanej aparatury badawczej. Aplikuj do 31 sierpnia 2025 r.

Instytucja: Politechnika Gdańska, Instytut Budowy Okrętów, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Miasto: Gdańsk
Stanowisko: Doktorant w projekcie OPUS 25
Dyscyplina naukowa: inżynieria mechaniczna
Data ogłoszenia: 23.07.2025
Termin składania ofert: 31.08.2025
Link do strony: http://praca.pg.edu.pl/
Słowa kluczowe: tribologia, tarcie i zużycie, łożyskowanie
Zadania/Rola w zespole:

Ponad 56 tys. zł dla przedsiębiorczych absolwentów Politechniki Gdańskiej

Już wkrótce dziesięcioro przedsiębiorczych absolwentów Politechniki Gdańskiej założy swoją pierwszą działalność gospodarczą w jednej z kluczowych branż dla naszego regionu. Pomoże im w tym Gdańsk Tech, czyli najnowsza inicjatywa Gdańskiego Urzędu Pracy. Program zapewnia wsparcie finansowe w wysokości ponad 50 tys. zł, a także dedykowane szkolenia, specjalistyczne warsztaty oraz profesjonalny coaching biznesowy. Nabór uczestników rusza w lipcu 2025 r.

56

Dr inż. Magdalena Bucior z Politechniki Rzeszowskiej na stażu naukowym na WIMiO

Staż naukowy na WIMiO
Dr inż. Magdalena Bucior z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła w dniach 16 czerwca – 11 lipca 2025 r. staż naukowy na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Jednym z głównych celów stażu było opracowanie technologii wykonywania złączy ze stali austenitycznej, w tym złączy różnoimiennych, z wykorzystaniem technologii spawania laserem włóknowym, przeznaczonych do zastosowania w przemyśle lotniczym. Opiekunem naukowym i współautorem programu stażu był dr inż. Michał Landowski.

Te kierunki są najpopularniejsze na WIMiO! Koniec rekrutacji na studia I stopnia

Te kierunki są najpopularniejsze na WIMiO! Koniec rekrutacji na studia I stopnia
Transport i logistyka, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji. To kierunki, które na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa cieszyły się największą popularnością – wynika z podsumowania rekrutacji podstawowej na studia I stopnia.

W rekrutacji podstawowej na Politechnikę Gdańską wpłynęło prawie 30 tysięcy zgłoszeń Dla kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne przygotowano niemal 5 tysięcy miejsc.

WEGEMT VISIONS – konkurs na rozprawę doktorską w dziedzinie technologii morskich

WEGEMT VISIONS – konkurs na najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie technologii morskich
WEGEMT (The European Association of Universities in Marine Technology and Related Sciences) ogłasza konkurs na najlepszą rozprawę doktorską „WEGEMT VISIONS Best PhD Thesis Award”. Celem jest wyróżnienie wybitnych prac doktorskich, które wnoszą istotny wkład w rozwój technologii morskich i dziedzin pokrewnych.  

Do udziału zaproszeni są autorzy rozpraw doktorskich obronionych w latach 2020–2024 na uczelniach należących do sieci WEGEMT. Konkurs skierowany jest do osób, których prace dotyczą szeroko rozumianych obszarów:

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu Lean Management

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu Lean Management
Stowarzyszenie Lean Management Polska zaprasza studentów i absolwentów do udziału w II edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską poruszającą tematykę Lean Management.

Konkurs obejmuje prace obronione w latach 2024–2025, dotyczące m.in. usprawniania procesów, eliminacji marnotrawstwa, angażowania zespołów czy kultury ciągłego doskonalenia – zarówno w przemyśle, jak i w usługach, administracji czy ochronie zdrowia.

Termin nadsyłania prac: 31 lipca 2025 r.
Szczegóły, regulamin i formularze: Leanpolska.org/konkurs.html

TECoNaut: "zapomniany" jacht zyska nowe życie. Tak będzie wyglądać w środku

TECoNaut: "zapomniany" jacht MicroPolo zyska nowe życie. Tak będzie wyglądać w środku
Nigdy nie pływał i przez ponad 10 lat stał w ogrodzie przykryty plandeką. Mały jacht MicroPolo, który w latach 80. XX stworzyli dr inż. Jacek Centkowski i dr inż. Jan Młynarczyk, zyska nowe „eko-życie” w ramach projektu TECoNaut.

Celem Politechniki Gdańskiej, jako partnera projektu TECoNaut jest pokazanie, że zrównoważone żeglarstwo to coś więcej niż nowoczesne materiały i eko-napędy. To także ratowanie jachtów, które latami pozostają zapomniane – w marinach, czy - po prostu - gdzieś za domem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników i studentów Politechniki Gdańskiej (ale nie tylko) oraz wsparciu uczelni i sponsorów w ramach programu „Żeglarstwo na PG”, rozpoczęto kompleksową renowację jachtu MicroPolo.

Międzynarodowa konferencja ICAME & HYPERFINE wkrótce w Gdańsku

icamehyperfine
Międzynarodowa konferencja „International Conference on the Applications of the Mössbauer Effect” (ICAME) połączona z „International Conference on Hyperfine Interactions and Their Applications” (HYPERFINE) odbędzie się w tym roku Gdańsku w dniach 7–12 września. To wyjątkowa okazja dla naukowców z całego świata zajmujących się spektroskopią Mössbauera i interakcjami nadsubtelnymi. 

Prof. dr hab. inż. Dionizy Czekaj i dr hab. Agata Lisińska-Czekaj, prof. PG z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej są współorganizatorami konferencji ICAME&HYPEFINE 2025.

Rozpocznij nowy etap kariery z kursem International Welding Engineer I na PG!

Rozpocznij nowy etap kariery z kursem International Welding Engineer I na PG! Trwa rekrutacja
Jesteś inżynierem, chcesz uzupełnić swoją wiedzę z zakresu spawalnictwa i otrzymać dyplom Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (International Welding Engineer)? Zapraszamy do udziału w 19. edycji kursu dokształcającego IWE I Rekrutacja trwa do 15 września. Nie zwlekaj, liczba miejsc jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń!

Kurs organizuje Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej i jest realizowany przez Autoryzowany Ośrodek Szkoleniowy zgodnie z wytycznymi EWF (European Federation for Welding, Joining and Cutting).

Subskrybuj