Historia | WIMiO - Politechnika Gdańska

Historia

Historia Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn jest bardzo krótka. Powołany on został 1 stycznia 2021 r., wraz z połączeniem dwóch wydziałów – Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa w nowy wydział – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (rys. 1).

Zmiany struktury Wydziału Mechanicznego w latach 1945-2020

Rys. 1. Zmiany struktury Wydziału Mechanicznego w latach 1945-2020

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa przyjął strukturę instytutową, z czterema Instytutami (rys. 2):
 - Instytut Energii,
 - Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn,
 - Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa,
 - Instytut Technologii Maszyn i Materiałów.

Struktura instytutowa WIMiO

Rys. 2. Struktura instytutowa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn powstał z połączenia dwóch Katedr ówczesnego Wydziału Mechanicznego – Katedry Mechaniki i Mechatroniki oraz Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn. Jednak historie obu połączonych Katedr są tak długie jak historia naszej Uczelni, która rozpoczęła swoją działalność w 1904 r.
Wśród 19. Katedr powołanych w 1945 r. były między innymi: Katedra Mechaniki Technicznej oraz Katedra Wytrzymałości Materiałów i Wyższych Zagadnień Mechaniki, a także Katedra Elementów Maszyn oraz Katedra Rysunku Technicznego. Pierwsze dwie dały początek Katedrze Mechaniki i Mechatroniki, zaś dwie ostatnie – Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn (rys. 3).

Struktura instytutowa Wydziału Mechanicznego

Rys. 3. Struktura Wydziału Mechanicznego

W ramach Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn, którym od początku kieruje Pani Dyrektor dr hab. inż. Wiktoria Wojnicz, prof. PG, początkowo działało 6 Zakładów (rys. 2), obecnie jest ich 4:
 - Zakład Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Medycznej (prof. dr hab. inż. Michał Wasilczuk – Kierownik, dr hab. inż. Szymon Grymek, dr hab. inż. Waldemar Karaszewski, dr hab. inż. Jacek Łubiński, dr hab. inż. Artur Olszewski, dr hab. inż. Michał Wodtke, dr inż. Jacek Czyżewicz, dr inż. Leszek Dąbrowski, dr inż. Rafał Gawarkiewicz, dr inż. Grzegorz Rotta, dr inż. Katarzyna Zasińska, mgr inż. Bartosz Bastian, mgr inż. Sebastian Grelik-Urbanowski, mgr inż. Marek Łubniewski, mgr inż. Katarzyna Mazur, mgr inż. Tomasz Żochowski),
 - Zakład Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki (dr hab. inż. Wiktoria Wojnicz – Kierownik, prof. dr hab. inż. Marek Krawczuk, prof. dr hab. n. med. Janusz Siebert, prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, dr hab. inż. Oleksii Nosko, dr inż. Jurii Tsybrii, dr inż. Wojciech Macek, dr inż. Marek Chodnicki, dr inż. Wiktor Sieklicki, mgr inż. Katarzyna Forysiak),
 - Zakład Mechatroniki (dr hab. inż. Marek Galewski – Kierownik, prof. dr hab. inż. Krzysztof Kaliński, dr inż. Michał Mazur, mgr inż. Adam Dąbrowski, mgr inż. Natalia Stawicka-Morawska),
  - Zakład Pojazdów Mechanicznych i Technik Militarnych (dr hab. inż. Grzegorz Ronowski – Kierownik, prof. dr hab. inż. Jerzy Ejsmont, dr hab. inż. Piotr Mioduszewski, dr inż. Wojciech Owczarzak, dr inż. Ryszard Woźniak, mgr inż. Sławomir Sommer).
Były jeszcze Zakłady:
 - Zakład Hydrauliki i Pneumatyki (dr hab. inż. Paweł Śliwiński – Kierownik, dr hab. inż. Ryszard Jasiński, dr hab. inż. Leszek Osiecki, dr inż. Piotr Patrosz, dr inż. Paweł Załuski, mgr inż. Marcin Bąk),
 - Zakład Mechaniki i Obiektów Bezzałogowych (dr hab. inż. Mirosław Gerigk – Kierownik, dr hab. inż. Rafał Hein, dr hab. inż. Krzysztof Lipiński, mgr inż. Grzegorz Banaszek, mgr inż. Anna Grzeczka).
Sekretarką Instytutu od samego początku jest mgr Agnieszka Dróżka.

[Powyższa treść jest zaledwie fragmentem opracowania pt. "Zarys Historii Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn 1945-2021" autorstwa Pana Profesora Edmunda Wittbrodta (z listopada 2021), przy czym Profesor Edmund Wittbrodt podkreśla, że Autorem treści o historii Katedry Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn jest Profesor Michał Wasilczuk. Z całym opracowaniem można zapoznać się tutaj].

Natomiast z historią poszczególnych Zakładów można zapoznać wybierając linki poniżej:
 - Zakład Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Medycznej,
 - Zakład Mechatroniki,
 - Zakład Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki,
 - Zakład Pojazdów Mechanicznych i Technik Militarnych (2005-2010), w latach wcześniejszych.